"Katolickie" święcenia kobiet księży i diakonów

czw, 9 cze 2005, 21:11:34

Autor: Janusz Topolnicki

Osiem Amerykanek i jedna Kanadyjka, będzie „wyświeconych” na kapłanów i diakonów 25 lipca. Ma to być protest przeciwko podtrzymaniu przez papieża Benedykta XVI sprzeciwu wobec kapłaństwa kobiet. Ceremonia będzie miała miejsce na rzece świętego Wawrzyńca, która traktowana jest jako wody międzynarodowe.

- Kobiety te będą mogły brać śluby a także rozwodzić się, tak długo jak będą w stałych, stabilnych związkach - mówi Judith Johnson, organizatorka protestu.

Ten rodzaj sprzeciwu zapoczątkowało „wyświęcenie” 7 kobiet w Niemczech w 2002 roku. Dwie z tych kobiet – Christine Mayr-Lumetzberger z Austrii oraz Gisela Forster z Niemiec – będzie przeprowadzać całe święcenie. Same mówią, że zostały biskupami w zgodzie z rzymskim Kościołem. Jednak w 2003 roku Kardynał Joseph Ratzinger ekskomunikował wszystkie 7 kobiet.

Pomimo wyraźnej niezgody Papieża coraz więcej kobiet zgłasza chęć pełnienia kapłańskiej posługi. Kolejny protest – „święcenie” będzie miało miejsce we Francji. Sama Johnson mówi, że zmiany nie zachodzą nigdy od razu, więc nie martwi się papieskim protestem. „Zmiany wychodzą od ludzi” mówi.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050609210108110