Parada Równości przeszła

nie, 12 cze 2005, 15:45:12

Autor: Marcin Pijaczyński

Zakaz władz Warszawy nie przeszkodził w organizacji Parady Równości, w której ulicami stolicy przeszło około 2,5 tysiąca osób. Pomimo prób zakłócenia porządku przez przeciwników marszu zorganizowanego przez gejów i lesbijki, udało się zachować pokojowy charakter parady.

Sprzeciw władz Warszawy wobec organizacji Parady Równości sprawił, że wraz z osobami homoseksualnymi ulicami miasta przeszli również ci, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw w stosunku do decyzji prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Wśród zebranych znajdowali się politycy, jak również wielu dziennikarzy, w tym zagranicznych.

Na czele Parady Równości szła wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka, a wraz z nią wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz, jak również parlamentarzyści niemieckiej partii Zielonych z przewodniczącą tego ugrupowania Claudią Roth.

Podczas parady zatrzymano 20 osób. Przeciwnikom marszu nie udało się jednak przerwać go, ani doprowadzić do starć. Blokujących przemarsz usuwali policjanci. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński zapowiedział, że wystąpi do ministra sprawiedliwości o wyjaśnienie zachowania policji, która chroniła nielegalną demonstrację, a jednocześnie zakuwała w kajdanki uczestników też nielegalnej kontrdemonstracji.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005061215451324