Poświęcenie pomnika Jana Pawla II w Nowym Jorku

pią, 17 cze 2005, 13:00:57

Autor: Piotr Karaszewski SAC

Dnia 12 czerwca 2005 roku w naszej parafii odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika Jana Pawła II, który został ustawiony przy drzwiach frontowych naszego kościoła. Pomnik ten jest odlewem z brązu, wysokości 290 cm wykonany w Krakowie przez Mariusza Wasilewskiego. Stoi na postumencie z piaskowca w wysokości 100 cm.

Celebracja poświęcenia pomnika została połączona z uroczystą procesją z figurką MB Fatimskiej ulicami naszej dzielnicy. W uroczystej Mszy świętej brało udział wielu szanownych Gości, m.in: Ksiądz Prowincjał Lesław Gwarek, kilkunastu prałatów i kanoników, około 20 księży z polskich i angielskich parafii. Byli także przedstawiciele Ambasady Polskiej, Liga Morska, Kadeci Pułaskiego, chór „Angelus” z Greenpointu i około 3000 wiernych z naszej i sąsiednich parafii. Specjalnie na tę uroczystość z Krakowa przyjechali wykonawcy pomnika.

Uroczysty obiad rozpoczął się o godz. 4:00 pm. w sali pod kościołem. Zgromadziło się na nim około 50 gości: księży oraz członków  komitetu budowy pomnika. O godz. 6:30 pm rozpoczęła się uroczysta koncelebra, której przewodniczył – przybywszy w zastępstwie Księdza Arcybiskupa Stanisława Dziwisza – Ksiądz Biskup Tadeusz Pieronek. Msza święta zgromadziła tłum wiernych, który owacyjnie przywitał przybyłych gości przedstawianych przez gospodarza naszej Parafii – Księdza Kanonika Andrzeja Kurowskiego.

Bepośrednio po mszy świętej procesja udała się przed kościoł, gdzie zostało dokonane uroczyste poświęcenie pomnika Jana Pawła II przez Ks. Bp Thomasa Daily i Ks. Bp Tadeusza Pieronka. Potem przy dzwiękach wojskowej orkiestry, z towarzyszeniem członków Ligi Morskiej, którzy w szpalerze idąc, nieśli zapalone pochodnie, udalismy się na procesję fatimską.  Nasza procesja wywoływała rozmaite emocje wśród naszych sąsiadów, starszych braci w wierze – Żydów.

W opinii wielu była to bardzo piękna uroczystość. Szczególne podziękowanie należy się naszemu Proboszczowi Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Kurowskiemu za pomysł postawienia pomnika Jana Pawła II przed naszym kościołem, jak również za trud przygotowania całej uroczystości. Dziękujemy także Komitetowi Budowy Pomnika, za zaangażowanie podczas przygotowań do tej uroczystości. Dziękujemy sponsorom, bez których nie byłoby tego pomnika oraz wszystkim tym, którzy brali udział w tej przepieknej uroczystości.

Mamy nadzieję, ze Jan Paweł II będzie w szczególny sposób błogosławił naszej Parafii i wypraszał nam potrzebne łaski.

Zdjęcia z tej uroczystosci można znaleźć na naszej stronie parafialnej www.francesdechantal.org

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050616211251133