Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ks. Władysław Findysz - pierwszy polski męczennik systemu komunistycznego

Urodzony 13 grudnia 1907 roku w Krościenku Niżnym na Podkarpaciu Władysław Findysz, którego beatyfikacja odbędzie się jutro (18.06.2005) jest pierwszym kanonicznie potwierdzonym męczennikiem systemu komunistycznego.

Swoje pierwsze nauki błogosławiony odbierał w rodzinnej miejscowości w szkole prowadzonej przez siostry zakonne, felicjanki. Następnie kontynuował edukację w krościeńskim gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. W 1927 roku, po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji przemyskiej (jego rektorem był błogosławiony od 2002 r. ks. Jan Balicki). Po 5 latach przyjął święcenia kapłańskie. Do 1941 roku był wikariuszem parafialnym w Borysławiu, Drohyboczu, Strzyżowie i Jaśle. Następnie został administratorem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, by w 1942 roku zostać jej proboszczem.

Podczas wojny i okupacji gorliwie pełnił posługę duszpasterską i charytatywną. Po przejściu frontu w 1944 roku jego okolice zostały doszczętnie zniszczone a on sam wraz z tutejszą ludnością przesiedlony. Po powrocie w 1945 roku przystąpił do dzieła odbudowy miasteczka i grzebania ofiar wojny. Organizował również pomoc dla samych ofiar, a dzięki niemu wielu Łemków ocalało przed wysiedleniem w ramach akcji Wisła.

Z powodu gorliwej pracy duszpasterskiej władze komunistyczne zaczęły szybko ks. Findysza prześladować. Już w 1946 roku był inwigilowany, a w 1952 roku zawieszono go w funkcjach katechety w miejscowym liceum. Zakazując pobyt w strefie przygranicznej władze ograniczyły kapłanowi sprawowanie posługi duszpasterskiej w znacznej części jego parafii.

W latach sobory wspierał akcje episkopatu mające na celu duchową pomoc dla tego działa oraz pogłębiające wiarę wśród wiernych. W 1963 roku podupadł bardzo na zdrowiu – przeszedł operację usunięcia tarczycy i czekał na usunięcie nowotworu przełyku.

W swoich listach do parafian gorąco zachęcał do pogłębienia życia religijnego, a żyjącym związkach niesakramentalnych oferował pomoc przy zawarciu ślubu, wzywał do zerwania z pijaństwem, rodzinnymi waśniami.

Niektórzy adresaci wszak poczuli się głęboko dotknięci listami i skierowali skargę do władz komunistycznych, że proboszcz zmusza ich do praktyk religijnych a innym tychże praktyk odmawia. Po przesłuchaniu w 1963 w rzeszowskiej prokuraturze został aresztowany, a jego mieszkanie przeszło rewizję. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w dniach 16-17 grudnia 1963 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych, czym rzekomo złamał art. 3. Dekretu o ochronie wolności sumienia i wyznania z dn. 5 sierpnia 1949 r. Proboszcz z Nowego Żmigrodu został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Proces opisała ogólnopolska prasa, która zniesławiała osobę skazanego. Pierwsze dwa miesiące kary spędził ks. Findysz w więzieniu na zamku w Rzeszowie. W styczniu 1964 został przeniesiony do krakowskiego więzienia przy ul. Montelupich.  

W obronie schorowanego kapłana wielokrotnie występowała diecezja przemyska i adwokat. Prokuratura wszak i sąd celowo opóźniały wszelkie postępowania. W efekcie znęcania się psychicznego i fizycznego stan zdrowia gwałtownie się pogarszał. W stanie skrajnego wycieńczenia 29 lutego 1964 r. został warunkowo zwolniony z więzienia i powrócił do Nowego Żmigrodu gdzie zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia. Jego pogrzeb był publiczną manifestacją wiary i sprzeciwu wobec działań władz komunistycznych. Na grobie swojego proboszcza parafianie, umieścili motyw Jezusa Dobrego Pasterza, który gotów jest oddać życie za powierzone mu owce. Już wtedy błogosławiony cieszył się opinią męczennika.

Na prośbę mieszkańców, kapłanów i instytucji regionu, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, bp Kazimierz Górny, 27 czerwca 2000 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. 20 grudnia 2004 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, na polecenie nieżyjącego już Ojca Świętego Jana Pawła II, który zatwierdził jej ustalenia, wydała dekret o męczeństwie Sługi Bożego: „Ks. Władysław Findysz, umocniony łaską Bożą, odważnie zniósł zadane mu liczne prześladowania i cierpienia. Będąc świadomym grożących mu niebezpieczeństw, nie uchylił się od obowiązków kapłańskich i nie szczędząc własnych sił okazał wielką troskę o dobro duchowe powierzonych mu wiernych. Z wielkim męstwem zniósł prześladowania władz komunistycznych a cierpienia, których doznał w więzieniu, doprowadziły do jego śmierci. Naśladując przykład Boskiego Zbawiciela przebaczył swoim prześladowcom i modlił się o ich nawrócenie.” (fragment z dekretu). Stwierdzono, że ks. Findysz poniósł śmierć z powodu cierpień zadanych mu w więzieniu in odium fidei, tzn. z motywu nienawiści do wiary, a także potwierdzono fakt jego męczeństwa.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050618114149763

No trackback comments for this entry.
Ks. Władysław Findysz - pierwszy polski męczennik systemu komunistycznego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń