Kapłaństwo, święcenia kobiet

pon, 20 cze 2005, 10:11:37

Autor: Gość serwisu

Mam pytanie: w jakim wyznaniu chrześcijanskim dopuszcza się kobiety do kapłaństwa i co robić by zostać np. pastorem?

Na początek nie zawsze bycie pastorem jest związane z wykonywaniem urzędu na mocy święceń kapłańskich na drodze sukcesji apostolskiej.

Jeżeli chodzi o Polskę, z największych Kościołów protestanckich ordynację taką przeprowadził niemal 2 lata temu Kościół Ewangelicko-Reformowany. Na pewno kobiety-pastorzy są w niektórych nowych wspólnotach chrześcijańskich, jednak zdecydowana większość polskich kosciołów nie praktykuje ordynacji kobiet. Poza Polską ordynuje się kobiety w wielu wspólnotach protestanckich na przykład w Kościele anglikańskim, niektórych Kościołach starokatolickich, kościołach luterańskich, reformowanych i metodystycznych, w Kościołach pentekostalnych. Wiele zależy od tego w jakim stopniu dana wspólnota jest liberalna.

Jako ciekawostkę podam, że w Kościele Prawosławnym wyświęca się kobiety na diakonisy. Kościół katolicki natomiast nie uznaje ważności święceń diakonatu ani prezbiteriatu u kobiet. Często wśród teologów katolickich można spotkać się z twierdzeniem, że do sakramentu wogóle nie dochodzi, ze względu nie właściwy podmiot przyjmujący sakrament.

Na koniec warto by się zastanowić, czy pęd do święceń wart jest zdradzenia samego siebie, swojej wiary i konwertowania.

Jakub Sowiński

Jeśli ktoś z Użytkowników zna polskie kościoły, w których ordynuje się kobiety serdecznie zapraszamy do umieszczenia takiej informacji w komentarzu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050619171618322