Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Historia Kościoła Czech i Moraw w odcinkach

Rzadko kiedy historia jakiegokolwiek narodu w środkowej Europie przed przyjęciem chrześcijaństwa jest znana. Dopiero ono wraz z wyższą kultura i pismem pozwalało narodom i ich historii wyjść na światło dzienne. Podobnie było i z ludami Czech oraz Morawy, których przedchrześcijańska historia i kult religijny jest prawie nieznana.

Historia naszego południowego sąsiada zdaje się być diametralnie różna od naszej. O ile Polska przez wieki była teatrem ogólnoeuropejskich wydarzeń politycznych i wojennych, na którego tle zacieśniał się związek narodu z Kościołem, o tyle Czechy wydają się być feralnym centrum Europy, w którym to co najtrudniejsze i najboleśniejsze w kościelnej historii uderzało w podstawy wiary i być może przyczyniło się do największego obecnie odsetka liczby niewierzących w tym kraju (ponad 90% nie praktykuje żadnego wyznania).

Pierwszymi głosicielami ewangelii wśród czeskich i morawskich plemion byli misjonarze z Bawarii, która przyjęła wiarę od iroszkockich mnichów jeszcze w VII stuleciu. Za misje czeską odpowiedzialna była przede wszystkim ratyzbońska kapituła św. Emmericha wyposażona w bogatą bibliotekę i studia misyjne. Mitem dziś jest, że misje te odbywały się w języku łacińskim bądź niemieckim. Taka misja nie miała by szans, a jak wiemy późniejsi Cyryl i Metody przybyli do krainy, której Chrystus nie był zupełnie obcy. Ponadto najstarsze zachowane rękopisy tej kapituły zawierają starannie przygotowane studium słowiańszczyzny. Jednakże pierwsze misje chrześcijańskie XVIII i IX wieku na pewno nie naruszyły środkowoczeskiego państwa Przemyślidów.

Podobnie jak do Czech misjonarze przenikają również na Morawy. Z tego okresu spotykamy już pierwsze obiekty sakralne oraz zmienia się sposób grzebania zmarłych. Zaskakujące wydarzenie zostaje odnotowane w aktach synodu mogunckiego w roku 852. Otóż biskupi w liście do papieża żalą się, że Morawy zrzuciły frankońską suwerenność i usamodzielniły się. Na miejsce dotychczasowych misjonarzy napływają kapłani z patriarchatu akwilejskiego czy Grecji.

Rościsław, książę wielkomorawski zapragnął uczynić swój naród w pełni niezależnym i po nieudanej próbie zyskania biskupa u papieża Mikołaja I. wysłał delegację do konstantynopolitańskiego patriarchy Focjusza. Ten delegację przywitał z radoscią, gdyż Bizancjum od dawna rywlaizowało z Rzymem o chrystianizację Słowian, jednakże nie znając sytuacji ani dokładnie poziomu zakorzenienia chrześcijaństwa na tych ziemiach wysłał misję, która miała zbadać teren i przygotować warunki pod bizantyjską działalność. Zadanie to powierzył już doświadczonemu Konstantynowi i jego bratu Metodemu.

Od Autora: Mam nadzieję, że pierwszy artykuł stanie się początkiem ciekawego dla czytelników większego cyklu artykułów o historii Czech i Moraw, w którego ukończeniu o modlitewną pomoc was proszę.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050623173155458

No trackback comments for this entry.
Historia Kościoła Czech i Moraw w odcinkach | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
hermes sob, 25 cze 2005, 16:39:09
Dobra, znalalzem przeczytalem. Nie uwazasz ze troche za krotkie na jak artykuly o historii ?

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń