Parada gejów w Jerozolimie odbędzie się

pon, 27 cze 2005, 16:46:53

Autor: Krzysztof Strzępka

Izraelski sąd orzekł w niedzielę, że planowany na 30 czerwca przemarsz gejów i lesbijek może się odbyć oraz że burmistrz Jerozolimy ma zapłacić z własnej kieszeni 6,5 tysiąca dolarów za próbę jego powstrzymania. Parada zorganizowana przez środowiska homoseksualne przyczyniła się do powstania dość egzotycznej koalicji. Stanowcze „nie” dla tego wydarzenia powiedziały razem społeczności żydowskie i muzułmańskie, a także środowiska chrześcijańskie w Izraelu.

Społeczeństwa ortodoksyjnych żydów i muzułmanów próbowały razem zapobiec paradzie, taka współpraca to coś niezwykłego. Zarówno przedstawiciele żydów jak i muzułmanów zgodnie twierdzą, że parada narusza ich wrażliwość religijną.

Burmistrz Jerozolimy Uri Lupolianski, ultra-ortodoksyjny Żyd, powiedział, że nie chciał zezwolić, aby takie wydarzenie miało miejsce w przestrzeni publicznej. Urzędnicy argumentowali również, że odebrano bardzo dużo telefonów od mieszkańców przeciwnych paradzie.

Żydzi stanowią większość mieszkańców Jerozolimy. Połowa z nich jest ortodoksyjna lub ultra-ortodoksyjna – to znacznie więcej niż procentowa średnia tego narodu. Jedna-trzecia z siedmiuset tysięcy mieszkańców miasta to muzułmanie.

Obie społeczności zarówno muzułmanie jak i żydzi deklarują awersję do homoseksualizmu. Reprezentanci jerozolimskiej społeczności muzułmanów zagrozili zorganizowaniem protestu przeciwko paradzie, argumentując, że szkodzi ona muzułmańskiemu dziedzictwu i tradycji.

Sędzia jednakże orzekł, że miasto nie ma prawa powstrzymywać takiego rodzaju publicznych wydarzeń bazując wyłącznie na orientacji seksualnej jej organizatorów.

„Szkodzenie wrażliwości jednej społeczności lub innym nie jest wystarczającym powodem, aby powstrzymywać inną społeczność przed wypełnianiem jej prawa do równości, szacunku i wolności wyrażania swoich poglądów” – napisał sędzia okręgowego sądu Jerozolimy Musya Arad.

Dodatkowo miasto musi zapłacić jerozolimskiej społeczności gejów odszkodowanie w wysokości 13 tysięcy dolarów. Połowę tej kwoty ma wyłożyć Burmistrz z własnych funduszy, orzekł sąd.

„Decyzja sędziego jest dzisiaj zwycięstwem nie tylko dla społeczności lesbijek i gejów
w Jerozolimie, ale triumfem wolności słowa” powiedział Hagai El-Ad dyrektor Otwartego Domu dla Dumy i Tolerancji, uczestnik grupy na rzecz praw dla gejów.

Rzecznik urzędu miasta Gidi Schmerling powiedział, że miasto ma zamiar respektować orzeczenie sądu.

Według El-Ada w zeszłorocznej paradzie uczestniczyło 4 tysiące ludzi.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050627164427701