Żydzi a proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

wto, 28 cze 2005, 23:56:49

Autor: Mirosław Miarczyński

Dziś, 28 czerwca 2005 r., oficjalnie rozpoczyna się proces beatyfikacyjny zmarłego w kwietniu Jana Pawła II. Swój udział w procesie mogą mieć również wyznawcy innych religii, w tym Żydzi - pisze na łamach "Życia Warszawy" Andrzej Chyliński.

Czymś już niezwykłym było bardzo szybkie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. O jego wszczęciu zadecydował 13 maja br. papież Benedykt XVI, a zatem sześć tygodni po śmierci swego poprzednika. Normalnie wymaga się upływu pięciu lat od śmierci do inauguracji procesu beatyfikacyjnego.

W procesie beatyfikacyjnym uczestniczy zawsze grono świadków, którzy składają relacje za i przeciw świętości kandydata na ołtarze. Na świadków w procesie Jana Pawła mogą zostać powołani nie tylko katolicy, ale także przedstawiciele innych religii, a nawet ludzie niewierzący. Można się tego spodziewać w przypadku zmarłego papieża, bo miał on przyjaciół m.in. wśród Żydów.

Fundamentem wyniesienia na ołtarze jest cud, a opinia świętości jest niejako potwierdzeniem uznania człowieka za świętego. Już za życia Jana Pawła II do Watykanu docierały sygnały o różnych łaskach i uzdrowieniach doświadczanych przez ludzi, np. przez pewnego Żyda, który za sprawą Jana Pawła II został wyleczony z nowotworu.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego został mianowany przez Benedykta XVI ks. Sławomir Oder, z Wikariatu Miasta Rzymu, a wicepostulatorem został o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv. z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050629012431602