Tęczowy Zjednoczony Kościół Chrystusa

czw, 7 lip 2005, 13:25:29

Autor: Krzysztof Strzępka

Komitet Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC) przygniatającą większością głosów przyjął w poniedziałek uchwałę zatwierdzającą aprobowanie małżeństw homoseksualnych. Zjazd, który miał miejsce w Atlancie potwierdził otwartość tego kościoła na gejów i lesbijki .

Przewodniczący, UCC powiedział w momencie przekazania uchwały potwierdzającej homoseksualne małżeństwa, że jego wyznanie „działa odważnie by zadeklarować wolność.”

Poniedziałkowa uchwała według jej sygnatariuszy "tworzy największy chrześcijański front poparcia małżeństw tej samej płci". Głosowanie nie jest prawomocne w pojedynczych kościołach wchodzących w skład UCC, ale może przyczynić się do opuszczenia przez niektóre kongregacje stowarzyszenia.

„Dotychczas w lipcu jedna czwarta generalnego synodu Zjednoczonego Kościoła Chrystusa wyraziła odważnie deklarację wolności, zatwierdzając równość małżeńską i prawa obywateli par tej samej płci, by miały gwarancję uznania ich związków jako małżeństwo przez państwo.” Powiedział wielebny John H. Thomas, przewodniczący Zjednoczonego Kościoła Chrystusa i dodał, że będzie zachęcał lokalne kościoły należące do UCC do święcenia i błogosławieństwa małżeństw gejów i lesbijek.

Około 80 procent reprezentantów kościołów z 884 członków generalnego synodu głosowało za akceptacją poniedziałkowej uchwały, dzień po tym jak komitet ją zarekomendował.

Mała grupa konserwatywnych kongregacji zaproponowała alternatywną rezolucję, która definiuje małżeństwo jako związek pomiędzy kobietą a mężczyzną i sugeruje, że wspomaganie małżeństw gejów może prowadzić do upadku kościoła.

Pastor Brett Becker, który reprezentuje grupę bardziej konserwatywnych kościołów, powiedział, że jego zgromadzenie, Zjednoczony Kościół Chrystusa w Texasie, odejdzie przez tą rezolucję.

„Chciałbym widzieć nas pozostających w wyznaniu przywiązanym do pozytywnych zmian,” powiedział Becker, „Jednakże wielu z naszych członków wyraziło bardzo klarownie, że ta decyzja może wywołać dużą konsternację i jeśli się to wydarzy będą chcieli abyśmy odeszli.”

Utworzony w 1957 i tradycyjnie silny w Nowej Anglii, UCC ma tradycje wspierania gejów lesbijek. Jest różny od bardziej konserwatywnych kościołów Chrystusa, które mają około dwóch milionów wiernych w USA.

Kościoły UCC są niezależne, oznacza to, że generalny synod nie jest kreatorem polityki dla ponad 5700 kongregacji.

We wczesnych latach 70 wyznanie to stało się pierwszym głównym chrześcijańskim kościołem, który wyświęcił geja na duchownego. Kościół sam deklarował swoją „otwartość i afirmację” dla gejów i lesbijek 20 lat temu.

„To jest ważny moment,” powiedziała wielebna Rebbecca Voelkel z Cleveland, koordynator koalicji kościelnej do spraw gejów i lesbijek. Wielebna powiedziała również, że decyzja ta potwierdza, że geje, lesbijki, biseksualni i transseksualni ludzie są „ludźmi z duszą, którzy kochają Boga i są przez Boga kochani.”

Ale Becker nie sądzi, aby poniedziałkowe głosowanie reprezentatywnie odzwierciedlało życzenia większości członków kościoła.

„Jeżeli poddalibyśmy tą kwestię pod głosowanie w kościołach przepadłaby w przygniatającej większości,” powiedziała. „To jest prawdziwy dzień niepodległości dla UCC.”

Stosunek do homoseksualności był również czymś, co przyczyniło się do podziałów w innych kościołach.

Wspólnota Anglikańska została podzielona od momentu wyodrębnienia się jej amerykańskich wiernych, Kościół Episkopalny wyświęcił otwarcie przyznającego się do swojej seksualności geja na biskupa w 2003 r. Zjednoczony Kościół Metodystów również debatuje nad przywróceniem duchownego geja, który został wcześniej wydalony z kapłaństwa.

Tego lata specjalna grupa w ramach Kościoła Prezbiteriańskiego (USA) ma ukończyć raport o przezwyciężaniu kryzysów i nieporozumień między innymi spowodowanymi stosunkiem do gejów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050707131001154