Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żydowska Eucharystia?

Witam serdecznie wszystkich chrześcijan, którzy z powodu swego antysemityzmu, judeofilii, bądź zwykłej potrzeby poszerzania swych horyzontów myślowych zainteresowali sie tytułem tego artykułu! Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: Eucharystia (Wieczerza Pańska) jest jak najbardziej żydowska! Dlaczego? O tym właśnie mówię poniżej.

I. Eucharystia jest żydowska, ponieważ Osoba, która ją ustanowiła oraz osoby, które w niej pierwotnie uczestniczyły są Żydami!

Jezus Chrystus, który ustanowił Eucharystię na pamiątkę swej męki krzyżowej, był czystym rasowo, obrzezanym Żydem i pozostaje nim nadal, zasiadając po prawicy Ojca w niebiosach. Jako Żyd należał do plemienia Judy i rodu Dawida oraz linni Salomona po ojczymie i linii Natana po matce. Żył na ziemi jako Żyd, nosił szal modlitewny (hebr. tallit; jydisz: tałes) oraz filakterie. Posiada też mesjański tytuł króla żydowskiego, odnoszący się bardziej do przyszłości niż do przeszłości. Również Dwunastu apostołów uczestniczących w Ostatniej Wieczerzy było czystej krwi Żydami.
Jezus zapowiedział im, ze w przyszłości będą sądzić dwanaście pokoleń Izraela. W tym wypadku władza sądzenia jest też władzą rządzenia. Dwunastu będzie naczelnikami dwunastu plemin żydowskich w mesjańskim Królestwie Izraela.

II. Eucharysta jest żydowska, ponieważ jest "zreformowaną" żydowską wieczerzą paschalną.

Jezus ustanowił Eucharystię podczas sederu, czyli żydowskiej wieczerzy spożywanej z okazji Święta Paschy. Jezus wraz z apostołami sporzywał seder zgodnie z wymogami Prawa Mojżeszowego i zwyczajów żydowskich. Jako symbolu swego ukrzyżowanego Ciała użył afikomenu, czyli jednego z trzech kawałków macy, a jako symbolu swej przelanej krwi - trzeciego kielicha sederowego, zwanego w tradycji rabinicznej Kielichem Odkupienia.

III. Eucharystia jest żydowska, ponieważ elementy eucharystyczne są typowo żydowskie.

Maca, którą Jezus wyodrębnił do "specjalnego" użycia, była bezdrożdżowym (niekwaszonym) chlebem paschsalnym. Podczas Święta Paschy Żydzi mogli jeść tylko taki chleb (Pwt/5 Mojż. 16,3-4), a przypominał im on pospieszne wychodzenie z Egiptu (Wj/2 Mojż. 12,39). Nie wydaje sie możliwe, aby Jezus uchylił się w tym wypadku od wypełnienia Prawa Mojżeszowego, zwłaszcza że zaczyn chlebowy (kwas) był dla Niego symbolem zła. (Katolickie opłatki, hostie i komunikanty są właśnie roidzajem bardzo cienkiej macy. Z tradycji żydowskiej wyłamał się chrześcijański Wschód, który w Eucharystii używa chleba kwaszonego, czyli prosfory).

Wino wyodrębnione przez Jezusa do "specjalnego" użytku było sfermentowanym (czyli zawierającym alkohol), czerwonym i wytrawnym sokiem winogronowym. Talmud żydowski zaleca użycie podczas sederu wina czerwonego, jako symbolu krwi ofiarnej. (Z tradycji żydowskiej wyłamał się Kościół Katolicki, używający przewaznie wina białego).

Napisałem powyższe słowa jako przyczynek do walki z chrześcijańskim antysemityzmem. Mam nadzieję, że uświadomienie sobie przez czytelników, co do korzeni ich wiary, spowoduje zmianę ich nastawienia do Narodu Wybranego. I może będzie mniej wesołków twierdzących, że Żydzi znacznie lepiej palą sie w piecu niż węgiel lub drewno.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050708141239631

No trackback comments for this entry.
Żydowska Eucharystia? | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
remigius pią, 8 lip 2005, 21:30:55
Zpomniałem dodać, że maca, zwana także przaśnikiem, jest chlebem pszennym, a nie żytnim, czy tez pszenno-żytnim. Wypiek macy jest bardzo prosty i może go dokonac kazdy. (Maca rózni sie od opłatka tym, że jest grubsza i w lekko zabrązowiona.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 
Jakub pią, 8 lip 2005, 22:44:11
przyczynek do walki z chrześcijańskim antysemityzmem. Mam nadzieję, że uświadomienie sobie przez czytelników, co do korzeni ich wiary, spowoduje zmianę ich nastawienia do Narodu Wybranego.
Piekne życzenia i nadzieje ale mało realne :(

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho vlídně slyší
na mé snažné volání."

 
 • wojwa sob, 9 lip 2005, 20:45:43
pawel949 sob, 9 lip 2005, 01:38:35
Ciekawy tekst.
Ale nie zmienia on faktu, ze Jezus był Polakiem i Katolikiem.
A pierwsi pokłonili Mu się juhasi! a co!
 
montsegur sob, 9 lip 2005, 04:13:25

Lubie takie artykuly jak ten powyzszy. Lubie, bo lubie sie "felietonowo" spierac. Lubie, bo sa prowokujace (jesli nie wrecz "prowokacyjne").

Lubie, bo mi to przypomina moj ulubiony temat z okresu studiow (studiowalem architekture). A tym tematem byly "koscioly drewniane na Slasku". Literatura polska miedzywojnia (i powojnia tez...) lubila byla twierdzic np. ,ze skoro te koscioly sa drewniane w konstrukcji zrebowej, to przez to sa "typowo polskie", co mialo sugerowac, ze Niemcy z ta architektura nie maja i nie moga miec nic wspolnego. Niemcy zas twierdzili, ze poniewaz najstarsze zachowane przyklady takiej konstrukcji odkrywano na Zachodzie (w tym w Niemczech), to znowuz znaczy, ze te koscioly sa "typowo niemieckie" (tak nawiasem: najstarsze  "zrebowki" znane archeologom sa... celtyckie...).

Typowa zydowskosc Eucharystii jest taka jak jej typowy mitraizm (bo Mitras tez nakazywac mial spozywanie jego Krwi i Ciala w postaci... wina i chleba wlasnie...). A mitraizm zydowski raczej nie byl (tak jak Celtowie nie byli ani Germanami ani Slowianami...).

Pomazaniec byl Zydem. Mozna zalozyc, ze na pewno obrzezanym, natomiast czy "czystym rasowo", to ja sie nie podejmuje oceniac, bo nie mam mozliwosci tego badac,  ani nikogo o takie badania prosic - tak dlugo przynajmniej, jak dlugo jego kosci nie sa odnalezione (chyba, ze Remigiusz dostarczy...). Fama (i to antycznego pochodzenia jak najbardziej) glosila, ze byl on nieslubnym dzieckiem Marii i... jak najbardziej "obcego" i nieobrzezanego wojskowego (a mialem okazje rozmawiac juz tutaj i z teologami, ktorzy daja wiare tej famie...). Jak dlugo nie mamy kosci Mistrza, tak dlugo nie rzstrzygniemy zasadnosci i tej "famy". Jesli jednak byl on tak czystym rasowo Zydem jak czystym rasowo aryjczykiem mial byc kazdy ideal "Herrenvolku", to istotnie chrzescijanie grzesza a grzesza, Panie Dzieju, bo o ile pierwsza eucharystia odprawiona zostala przez Zyda dla Zydow, to obecne odprawiane sa przez glownie przez nieobrzezanych gojow dla... nieobrzezanych gojow. To wiekszy jeszcze skandal niz zmiana koloru wina czy rodzaju wypieku, jak sadze...

Ale ciesze sie, ze artykul powstal, Remigiuszu, bo przynajmniej bedzie o czym pogawedzic, o gotowosci do czego szczerze zapewniam...

Cheers!!!

 
darek_sl wto, 12 lip 2005, 05:36:36
słowa jako przyczynek do walki z chrześcijańskim antysemityzmem. Mam nadzieję, że uświadomienie sobie przez czytelników, co do korzeni ich wiary, spowoduje zmianę ich nastawienia do Narodu Wybranego

Bardzo mi się podoba Remigiuszu.... ale dlaczego uważasz, że jestem antysemitą :)
Nie do końca moge sie z Tobą zgodzić... :) Przecież jako chrześcijanin nie moge byc antysemitą, ponieważ cała (!) moja wiara opiera się na przymierzu starotestamentalnym... na prawie, które Chrystus przyszedł WYPEŁNIĆ... a nie ZMIENIĆ, czy też USTANOWIĆ NOWE. Jeśli sam byłbym anty-żydem :):), zanegowałbym w tym momencie siebie jako chrześcijanina....
Raczej można chyba powiedzieć: Teraz my jesteśmy "narodem wybranym", ale Żydzi (a raczej Israelici) zachowują swoje "pierworództwo" i całe, nie zmienione przymierze, które Niezmienny Bóg z nimi zawarł.....

Natomiast problem, który poruszyłeś na końcu wypowiedzi, jest związany nie z chrześcijaństwem, a bardziej z kultura, czy brakiem kultury pojedynczych jednostek, które na pewno nie są chrześcijanami.... Tak jak fakt, że ktoś jest obywatelem Państwa Izrael nie znaczy, że jest Żydem ;)
Największym problemem moim zdaniem w stosunkach miedzy "narodem polskim" a "narodem żydowskim" jest pomieszanie pojęć "Żyd", "Izraelita" , które raz stosuje się jako oznaczenie wiary danej osoby , a raz jako określenie obywatela konkretnego państwa.. I o ile każdy chrześcijanin musi uznać "Żydów " jako swoich "starszych braci w wierze", to nie każdy "polak" musi uznać, że "obywatel państwa Izrael" jest jego sprzymierzeńcem np. w walce o niepodległość Polski....

Nie rozumiem, dlaczego przed wojną (i przed wejściem Armii Czerwonej) w moim regionie bez problemów funkcjonowały różne społeczności religijne (w tym oczywiście Żydowska) i nie było anty-katolików, anty-żydów, anty-ewangelików i jeszcze jakichś "anty-coś_tam"?

Może tym razem narażę się czytającym...ale zacznijmy wreszcie wyraźnie mówić "tak-tak i nie-nie" i rozróżniać te dwa pojęcia! Dlaczego ciągle ktoś mi udowadnia, że jestem jakimś "anty-żydem"! I to w odniesieniu do wiary... Powtarzam raz jeszcze - żaden chrześcijanin nie może zanegować pierwszeństwa "Narodu Wybranego".

Natomiast jako manipulację (i to bardzo prymitywną)będę zawsze piętnował próby przedstawiania moich poglądów na system tworzenia i działania "Państwa Izrael" (w tym przypadku abstrahujemy oczywiście od kwestii wiary!!!) jako coś związanego z nietolerancją religijną!!!

pozdrawiam i życze wszystkim miłego dnia
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń