Reakcja brytyjskich muzułmanów na zamachy

nie, 10 lip 2005, 22:13:21

Autor: Mirosław Miarczyński

Rzecznik Muzułmańskiej Rady w Wielkiej Brytanii Inayat Bunglawala nawołuje wszystkich swoich wiernych do piątkowej modlitwy za ofiary londyńskich zamachów.

Przywódcy duchowi z całej Wielkiej Brytanii zgromadza się w Londynie, aby przedyskutować jak należy postępować w zaistniałych okolicznościach. Liderzy Kościołów już współpracują z muzułmańskimi organizacjami, zapewniając kongregacjom jedność przeciwko możliwym wystąpieniom anty-islamskim.

Brytyjski Minister Spraw Wewnętrznych Charles Clarke powiedział, że będzie ściśle współpracował z różnymi grupami w celu zapobiegania potencjalnym atakom na brytyjskie mniejszości etniczne. - Mam nadzieje spotkać się dzisiaj(piątek) z przywódcami duchowymi w celu przedyskutowania pewnych pytań. Policja przygląda się bardzo dokładnie każdej organizacji, która mogłaby potencjalnie zaatakować jakąś etniczna mniejszość - powiedział minister dla BBC Radio Five Live.

Inayat Bunglawala z Muzułmańskiej Rady w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że meczety w całej Wielkiej Brytanii będą modliły się podczas piątkowej modlitwy. Ma także nadzieje, że uzyska jakieś informacje, kto stoi za zamachami. Uważa, że najgorszą rzeczą jaką teraz muzułmanie mogą zrobić, jest pozostanie w domu. - Oczywiście należy być ostrożnym, ale ludzie powinni chodzić do pracy i robić wszystko tak jak zazwyczaj. Siedzenie w domu byłoby wysłaniem błędnej informacji.

Przewodniczący Muzułmańskiej Rady w Wielkiej Brytanii Iqbal Sacranie powiedział, że absolutnie potępia ataki. Łączy się we współczuciu z głowami Kościołów, z którymi jest w trakcie wypracowywania wspólnego stanowiska obu religii w sytuacji takiego ataku. - Jesteśmy po prostu zszokowani chcemy wyrazić nasze najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar. Ci okrutni terroryści chcą zdemoralizować nasz naród i podzielić nas. Wszyscy musimy się zjednoczyć w pomocy dla policji w upolowania tych morderców.

W czwartek przewodniczący Muzułmańskiego Stowarzyszenia w Wielkiej Brytanii, organizacji mniejszej niż Muzułmańska Rada w Wielkiej Brytanii, powiedział, ze obiektem ataków mogą stać się muzułmanki w tradycyjnych chustach.

Przed Royal London Hospital rozmawiali ze sobą biskup Stepney, Stephen Oliver i dr Mohammed Abdul Bari, minister meczetu na East London. Dr Bari mówi "jesteśmy zszokowani i przerażeni tym, co się stało. Rozmawiałem z kongregacją meczetu i próbowałem uspokoić ich strach". - W takich sytuacjach, ludzie najpierw są przerażeni, a potem wściekli. - powiedział biskup Stepney. - W powietrzu unosi się wiele spekulacji. Jesteśmy przekonani, że jedyną słuszną reakcją jest jedność obydwu religii - dodał hierarcha.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie na podsawie BBC

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050710215955938