Australijscy anglikanie mają nowego prymasa

pon, 11 lip 2005, 00:58:39

Autor: Mirosław Miarczyński

Umiarkowany arcybiskup Brisbane Phillip Aspinall został wybrany na prymasa australijskiego Kościoła Anglikańskiego, pokonując w tajnym głosowaniu konserwatywnego faworyta, arcybiskupa Sydney Petera Jensena.

Abp. Jensen był prawie pewnym kandydatem na prymasa Australii. Jego kandydatura wzbudzała jednak obawy o podział drugiego co do wielkości australijskiego kościoła. Hierarcha z Sydney bardzo ostro sprzeciwia się bowiem ordynacji homoseksualnych księży a także powierzania kobietom godności biskupów.

Niespodziewanie dla wielu uczestników głosowania, prymasem Australii wybrano 45 letniego arcybiskupa Brisbane Phillipa Aspinala, duchownego o dość umiarkowanych poglądach.

Przez swojego rzecznika, abp. Aspinall oświadczył, że czuje się niezwykle wyróżniony okazanym mu zaufaniem i będzie modlił się do Boga o siłę do prowadzenia kościoła.

Z wyboru cieszą się liberalni australijscy anglikanie. John Cornish, lider grupy "Anglicans Together" oświadczył, że postrzega nowego prymasa jako "siłę jednoczącą". - Arcybiskup Aspinall jest młodym człowiekiem i wielce wartościowym członkiem kościoła.

To właśnie Cornish wyrażał wcześniej obawy o to, że wybór abp. Jensena podzieli anglikanów w Australii.

Aspinall został wybrany przez grono 21 biskupów diecezjalnych, 12 przedstawicieli duchowieństwa i 12 świeckich. Będzie sprawował swoją funkcję do 2007 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050711005453486