Kondolencje po atakach w Londynie

śro, 13 lip 2005, 02:16:14

Autor: Gość serwisu

Po tragedii w Londynie listy kondolencyjne na ręce brytyjskiego rządu oraz przestawicieli Kościołów wysłali hierarchowie Kościoła Prawosławnego z całego świata. „Wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Londynie była dla mnie szokiem i napełniła mnie głębokim smutkiem” – napisał w swoim liście skierowanym do Brytyjczyków metropolita Ameryki i Kanady Herman. „Po raz kolejny siły zła zostały uwolnione niszcząc życie tylu niewinnych ludzi, raniąc setki innych i niwecząc poszukiwanie pokoju dla świata, o który chrześcijanie na całym świecie modlą się nieustannie.”

Metropolita Herman wysłał listy kondolencyjne do biskupa Suroża Bazylego, premiera Tony’ego Blaira, arcybiskupa Canterbury – Rowana Williamsa i in. Metropolita Herman zapewnił ich i swojej osobistej modlitwie, jak też modlitwie całego Kościoła w Ameryce. „Jeśli może być jakiekolwiek pocieszenie w tak tragicznych okolicznościach to są to słowa naszego Zbawiciela – „Nie bójcie się”. Do niego zwracamy się z prośbą o schronienie w świecie, gdzie często to, co nieracjonalne i niesprawiedliwe staje się „normą”, a miłość Boga wydaje się być poza zasięgiem. Wasze cierpienie jest naszym cierpieniem, wasza strata jest naszą stratą. Nich miłość miłosiernego Zbawiciela wypełni nasze serca teraz i w dniach, które nadejdą, a pocieszenie, które On nam ofiaruje napełni nas wiarą i nadzieją, których nasz świat tak desperacko potrzebuje w obliczu zła.”

O swoich modlitwach w specjalnym liście skierowanym do arcybiskupa Rowana Williamsa zapewnił również patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. „Niech Bóg daruje pokój duszom ofiar tego nieludzkiego aktu przemocy i niech daruje wam siłę i mądrość w prowadzeniu stada w tym czasie kryzysu.” Patriarcha przekazał wyrazy współczucia i zapewnił o swojej modlitwie zarówno za ofiary ataków, jak też za tych, którzy cierpią po stracie swych bliskich.

Wyrazy współczucia wyraził również patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II. „Od 1993 roku w naszym kraju miało miejsce ponad sto aktów terrorystycznych, w rezultacie których zginęło kilka tysięcy cywilów. Wiemy, na ile ważne jest w takich ciężkich chwilach każde wsparcie. Składam wyrazy współczucia Jej Królewskiej Mości, królowej Wielkiej Brytanii Elżbiecie II, premierowi T. Blairowi oraz całemu brytyjskiemu narodowi. Modlimy się o tych, którzy ucierpieli na skutek serii ataków terrorystycznych, modlimy się również o spokój dusz niewinnie zabitych oraz o jak najszybsze wyzdrowienie rannych. Wyrażamy głębokie współczucie krewnym i bliskim ofiar. Mamy nadzieję, że zła wola, skazująca na śmierć i cierpienia zostanie powstrzymana i ukarana.” – napisał patriarcha Aleksy II.

ks. Mariusz Synak
Anna Siegień

Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050713020844788