"Nie" dla księzy-gejów

śro, 13 lip 2005, 17:17:37

Autor: Janusz Topolnicki

Dawno zapowiadany watykański dokument, stwierdzający, że homoseksualiści nie mogą być kapłanami jest już „w rękach papieża Benedykta XVI”. Nie jest on żadnym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej, Watykan wydał już dwa podobne dokumenty. Najnowszy niczego nowego nie wprowadza, jednak wzrośnie poziom jego wagi, gdyż będzie podpisany przez samego papieża.

Poprzednie dokumenty również wyraźnie stwierdziły, że nie tylko mężczyźni, którzy byli aktywnymi homoseksualistami, lecz także ci mający homoseksualne skłonności, nie mogą zostać kapłanami.

Pierwszy taki tekst wydany był w 1961 roku przez Kongregację Nauki Wiary. Następny opublikowała Kongregacja do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w 2002 roku. W tym tekście Kardynał Estevez stwierdził, że „drzwi seminariów dla homoseksualistów oraz osób z takimi skłonnościami są zamknięte, gdyż przyjęcie ich byłoby nieroztropne i bardzo ryzykowne.”

Jednakże niektórzy amerykańscy biskupi mają nadzieję, że dokument ten nie zostanie podpisany przez Papieża Benedykta XVI, gdyż może on spowodować „kontrowersję i złą prasę”. W zeszłym miesiącu na Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich, Kardynał Francis George z Chicago przemawiał na ten temat. „The Chicago Tribune” cytowała potem Kardynała mówiącego „także nikt, kto był częścią subkultury gejów, albo żył rozwiąźle jako heteroseksualista nie może być kapłanem… bez względu jak dawno temu miało to miejsce.”

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050713171137769