Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prawie jak Luter

Amerykański teolog i ex-dominikanin Matthew Fox wzywa Papieża, Kościół i świat do przemyślenia na nowo chrześcijaństwa. Tłum zgromadzony przed sławną katedrą w Wittenberdze w Niemczech był kilka tygodni temu świadkiem przybicia "95 tez nowej reformacji".

Jak jego poprzednik Martin Luter w 1517 r. Fox uważa, że kościół jest w kłopotach i potrzebuje drastycznej zmiany. Matthew Fox napisał uaktualniona wersję 95 tez na to tysiąclecie. Podczas gdy protest Lutra był przeciwstawieniem się pobłażliwości i korupcji w administracji Papieża Leo X, reformacja w wydaniu Foxa jest dopasowana do niesprawiedliwości i mocy nadużyć obecnych według niego teraz w Watykanie pod przywództwem Papieża Benedykta XVI, oraz rozprzestrzenianiem się obojętności w kościołach protestanckich. – Mam ogromny respekt do tego, co Luter osiągnął, kiedy zaprotestował przeciwko korupcji. Wierze również, że obecnie kościół potrzebuje reformacji dużo bardziej dziś niż 500 lat temu, – powiedział Fox.

Matthew Fox, jest byłym dominikańskim duchownym, autorem 26 popularnych, religijnych i teologicznych książek, założycielem Uniwersytetu Mądrości w Oakland w Kalifornii. Jego niepokój o destrukcje kościoła osiągnął punkt kulminacyjny po wyborze Jozefa Ratzingera na Papieża. Nowa książka Foxa "Nowa Reformacja" wzywa Benedykta XVI do odsłonięcia części zepsucia papiestwa. Fox i nowy Papież są starymi oponentami, którzy prowadzili intensywne debaty w kwestiach teologicznych w latach 80. Fox i stu innych znanych teologów było uciszanych przez kardynała Ratzingera. Rok po tej sprawie Fox został zmuszony do opuszczenia dominikanów, na polecenie Jana Pawła II, następnie konwertował do Kościoła Episkopalnego.

Nowa Książka Foxa wzywa Chrześcijan do przebudzenia się. Jej przesłanie mówi o skonfrontowaniu ludzi z dwiema wersjami Chrześcijaństwa. Jedna jest fundamentalistyczna i charakteryzuje ją: karzący Bóg Ojciec, sztywno zhierarchizowana struktura kościoła, wiara w grzech pierworodny, nietolerancja w stosunku do stylu życia gejów i obawa przed nauką. Inna wersja Chrześcijaństwa, którą Fox przedstawia w swojej książce jest wyrażona przez: kochającego, sprawiedliwego i litościwego Boga, ziemię umiejscowioną w centrum, tolerancji co do stylów życia, świadomości ekologicznej i popieraniem prawd naukowych. Niektóre z tez, Foxa to: "Bóg jest zarówno ojcem jak i matką," Religia nie jest konieczna, uduchowienie już tak," "Jezus nic nie mówił o prezerwatywach, kontrolach narodzin lub homoseksualizmie."

Amerykański teolog wierzy, że nadszedł czas dla Chrześcijan, aby wybrać, za kim będą podążać, za wykluczającym i gniewnym Bogiem, lub kochającym Bogiem, który otwiera drogę do mądrości.

Obwołany "Nowym Reformatorem" przez niemieckie media, Fox i jego poszukiwanie nowej reformacji był poparty przez ponad 500 zwolenników, którzy uczestniczyli w przybijaniu tez na katedrze w Wittenbergu. Wywiady dla różnych magazynów i stacji rewizyjnych uczyniły sprawę dosyć głośną w Niemczech. Fox zauważył, że dziś katedry są głównie przystankiem turystycznym, jak zreferował to w swojej książce – zinstytucjonalizowane kościoły są bardziej "muzeami" niż aktywnymi centrami duchowymi.

- Tradycyjnym celem tez jest otwarcie konstruktywnej debaty w poszukiwaniu prawdy – powiedział Fox. – W tym krytycznym czasie w ludzkiej i planetarnej historii, kiedy ziemia staje się coraz bardziej wyniszczona przez: przemoc, wojny, biedę, seksizm, homofobię i dewastację środowiska, potrzebujemy skupić tych, którzy oferują przyszłość, na którą składać się będzie współczucie twórczość i sprawiedliwość. Ludzi którzy wstaną i powiedzą z całym przekonaniem, razem jak nigdy wcześniej - religia powinna być częścią rozwiązywania problemów a nie ich tworzenia – dodał.

Tezy "Nowej Reformacji" w języku angielskimOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050714015807789

No trackback comments for this entry.
Prawie jak Luter | 17 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Prawie jak Luter
opin czw, 14 lip 2005, 09:12:13
A jak by tak administrator postarał się o tezy Foxa po polsku!!! Tak się ostatnio zastanawiam, czy aby "reformacja" nie była potrzebna tylko w KRK?! Może wogóle powinno się "zreformować" zycie, tak każdy z chrześcijan, tak każdego dnia - od wodzów Kościołów po "szeregowego" wyznawcę!? dziś czytałem sobie z rana fragment Ew. Jana o nowym przykazaniu, "żebyśmy się wzajemnie miłowali"?! Może od stosunku do drugiego człowieka trzeba by było zacząć nasze małe reformy... Pozdrawiam!!!

---
Opin

 
Prawie jak Luter
creesn czw, 14 lip 2005, 09:29:26
Nie zgadzam sie z panem Foxem ,taki Kosciol ,ktory on proponuje nie opiera sie na mocnych podstawach,bez zakazow,wszystko wolno-to droga w przepasc.Co z tego,ze Jezus nie mowil o prezerwatywach i innych wielu sprawach,ale trzeba te i inne sprawy wspolczesnego czlowieka  umiec rozeznawac,aby czlowiek naprawde czul sie wolny,a nie tylko mial chwilowe poczucie wolnosci. Natomiast by czul sie nieskrepowany nakazami-to bledne myslenie.Odsylam pana Foxa chociazby do lektury lekarza sp.Wlodzimierza Fijalkowskiego,gdzie sprawy wolnosci,ekologii seksualnej sa wyczerpujaco wyjasnione.Pan Fox plynie tylko z fala niektorych dzis ,wygodnych postaw .

---
Basia S.z Lodzi

 
Prawie jak Luter
Jakub czw, 14 lip 2005, 09:43:47
Kolejny paranoik i blabol. Szkoda, że robi to w miejscu gdzie wystąpił doktor Luter...

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho vlídně slyší
na mé snažné volání."

 
Prawie jak Luter
mateuszwroc czw, 14 lip 2005, 09:57:47

Po co pisał te 95 tez? Lepiej jedno zdanie by od pewnego Prałata pożyczył odnośnie Lutra i protestantyzmu: Grzesz ile chcesz, ale wierz.

Po co jakieś wymagania? Najlepiej od razu powiedzieć, że jest tylko niebo i każdy tam się dostanie. Wystarczy, że stworzy wygodne dla SIEBIE "chrześcijaństwo" i interpretację Biblii.

A tak a propos tego, o czym Jezus nie mówił, to nie mówił jego 95 tez.

---
"Bo nadejdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swych pragnień zgromadzą sobie nauczycieli"; (2 Tym 4, 3)

 
Prawie jak Luter
Jonatan czw, 14 lip 2005, 10:50:39

Słabo mi jak czytam niektore z komentarzy:-P

Takich ludzi potrzebujemy! Watykanowi przydałoby się nowe aggiornamento, a całemu chrześcijaństwu Nowa Reformacja! Inaczej czas może zacząć kopać sobie dół...

Pozdrawiam.

 
Prawie jak Luter
hermes czw, 14 lip 2005, 11:47:56
Kolejny urzyteczny glupiec lewicy - olac. Szkoda tylko ze dobre imie Lutra jest nadurzyte do tych jego heretyckich tez.

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 
Prawie jak Luter
Maciek czw, 14 lip 2005, 23:03:19

95 nowych tez istnieje już od jakichś 10 lat Link: http://www.ptew.org.pl/Nowetezy.htm

To jedno, a drugie, szatan nigdy nie jest sobą. Zawsze jest "jak". Taki jeden, co uważał, że jest "jak Luter" już był. Nazywał się Karol Marks.

:-/

A bełkot pana Foxa z Lutrem nie ma nic wspólnego.

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 
Prawie jak Luter
Maciek czw, 14 lip 2005, 23:14:16
Odnośnie "prawie": http://www.grupazywiec.pl/_u/Prawie_45.mpeg

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 
Prawie jak Luter
Marcin W sob, 16 lip 2005, 06:17:23
Co za bełkot!

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń