Rosyjska Cerkiew odpiera zarzuty o zbytnie uprzywilejowanie

sob, 16 lip 2005, 02:25:47

Autor: Janusz Topolnicki

Rosyjski Kościół Prawosławny odrzucił ostatnie oskarżenia mówiące, że w Rosji pogwałcana jest wolność wyznania. Organizacja PACE, w której raporcie pojawiły się zarzuty w stosunku do cerkwi domaga się większego liberalizmu w sprawach religii na terenie całego kraju.

Ojciec Vsevolod Chaplin, zastępca moskiewskiego Patriarchatu, broni stanowiska Kościoła Prawosławnego mówiąc, że tylko w Rosji PACE domaga się tak znacznej liberalizacji w kwestii religii.

„W całej Europie Zachodniej istnieją uprzywilejowane organizacje religijne, wspierane przez rząd i prawo” – twierdzi Ojciec Chaplin. „Zbyt duża wolność prawna powoduje próżnie, przez którą między innymi japońska sekta Sinrikyo albo quasi radykałowie islamscy szkolą swoje bojówki zgodnie z prawem i czują się wszędzie jak w domu”.

Ojciec Chaplin nie skomentował pytania, w jaki sposób należy obchodzić się z mniejszościami narodowymi, i ich potrzebami religijnymi. Powiedział tylko, że Kościół Prawosławny opisywany w raporcie PACE jako uprzywilejowany był niejednokrotnie prześladowany, tak samo jak inne religie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050716022247610