Niedojrzałość emocjonalna i ważność małżeństwa?

śro, 27 lip 2005, 01:34:27

Autor: Gość serwisu

Od 7 lat jestem wdową... bardzo trudno było mi znaleźć człowieka, któremu mogłabym zaufać... Związałam się z rozwodnikiem, od roku jesteśmy razem. Żyjemy bez ślubu, bo zależy nam na unieważnienu małżeństwa. Mój mężczyzna od dwóch lat ma rozwód cywilny. Małżeństwo zostało zawarte zaledwie po 4 miesiącach znajomości, a biorąc pod uwagę fakt, że na ślub trzeba czekać 3 miesiące - decyzja o slubie została podjęta po zaledwie miesiącu. Z rozmów z moim partnerem wiem, że nie była to z jego strony przemyślana, dojrzała decyzja... działał raczej pod presją chwili, bardzo pragnął stabilizacji, wydawało mu się, że kocha tę kobietę i będzie z nią szczęśliwy.

Tymczasem zaraz po ślubie zaczęły się kłótnie i sprzeczki. Partner twierdzi, że być może jednym z powodów, że jego byłej żonie zależało na ślubie-była jego dobra sytuacja materialna. Z czasem i ona uległa pogorszeniu. Fakt faktem-po roku On się wyprowadził, a po 1,5-dostali rozwód cywiliny. W chwili obecnej- Ona jest też w stałym związku z mężczyzną, któremu urodziła dziecko. (mój partner nie miał dzieci z byłą żoną, podobnie ja ze zmarłym mężem)

Mamy po 29 lat-jesteśmy razem, kochamy się i chcemy wiąć ślub kościelny, chcemy mieć dzieci i wychować je zgodnie z nauką kościoła.

Mój partner chce wystąpić o unieważnienie małżeństwa (z tego co wiem, to jego była żona też tego chce). Czy brak dojrzałości emocjonalnej, działanie pod presją chwili może być podstawą do unieważnienia małżeństwa?

Niedojrzałość emocjonalna może być przyczyną nieważności małżeństwa, ale powinna być ona wystarczająco duża, tak by uniezdalniała osobę do podjęcia obowiązków małżeńskich. Należy dokładnie przeanalizować okres przedślubny by odnaleźć ewentualne potwierdzenie, że kobieta wychodziła za mąż z przyczyn materialnych, czym się wówczas kierowała itp. Opis okresu poślubnego wskazuje, że miedzy małżonkami dochodziło do częstych kłótni, nieporozumień, co z pewnością było wyrazem niedojrzałości obojga bądź jednej ze stron. O ciężkości niedojrzałości i jaki był jej wpływ na wadliwe wyrażenie zgody małżeńskiej decydują badania podjęte przez biegłych powołanych w procesie.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050718104602638