75 lat od ogłoszenia Matki Bożej Aparecida patronką Brazylii

czw, 21 lip 2005, 01:00:37

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Prawie 30 tysięcy wiernych uczestniczyło w Eucharystii celebrowanej 16 lipca 2005 roku przez arcybiskupa Aparecida Dom Raymundo Damasceno Assis, z okazji upamiętnienia 75 lat od ogloszenia Matki Bożej Aparecida patronka Brazylii.

Podczas homilii Dom Raymundo nawiązał do obchodzonego w tym dniu święta Matki Bożej z Góry Karmel oraz o wierze wiernych w wstawiennictwo Matki Bożej w trudnych sytuacjach, wiara ta często uzewnętrznia się w noszeniu szkaplerza na piersi.

To właśnie w to święto 16 lipca 1930 roku papież Pius XI na prośbę biskupów brazylijskich ogłosił Matkę Bożą znana pod tytułem Aparesida patronka Brazylii, dekret ten został podpisany również przez Sekretarza Stanu kardynała Eugênio Pacelli – późniejszego papieża Piusa XII.

Papież Benedykt XVI za pośrednictwem kardynała Angelo Sodano przesłał do wiernych Brazylijskich list chwaląc wiarę Brazylijczyków oraz ich głęboką modlitwę zanoszona przed oblicze Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny.

Podczas tej Eucharystii został po raz pierwszy użyty kielich i patena ofiarowana przez papieża Benedykta XVI dla narodu brazylijskiego.

Aparecida należy do jednych z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych świata, znajduje się w Brazylii, na płaskowyżu miedzy Sao Paolo i Rio de Janeiro.

Początki kultu wiążą się z cudownym znalezieniem figury Matki Bożej. W 1717 r. z wód rzeki Paraíby wyłowiono 39-centymetrowa figurkę Matki Bożej. Do tego wydarzenia nawiązuje nazwa sanktuarium - "aparecida" znaczy bowiem "znaleziona". Figurkę uznano za niczym niezasłużony dar nieba. Najpierw zbudowano dla niej kaplice, potem okazały kościół, wreszcie bazylikę mogącą pomieścić 300 tys. pielgrzymów.

W 1904 r. Matka Boża z Aparecida została ukoronowana papieskimi koronami, w 1930 r. Pius XI ogłosił ja Patronka Brazylii. Sanktuarium nawiedza rocznie blisko 2 mln pielgrzymów. Uwagę czcicieli Maryi przykuwa nie tylko niezwykłość maleńkiej figurki, ale także brazylijska pobożność: niezwykle żywiołowa, przepełniona dziecięcą ufnością i pełna żarliwej miłości.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050719210737716