Dracula bogobojnym chrześcijaninem?

śro, 20 lip 2005, 01:04:16

Autor: Janusz Topolnicki

Nowy bestseller Elizabeth Kostovy "The Historian" pozwala nam poznać historię jednego z symboli współczesnej kultury – Vlada Tepesa - Drakuli – z zupełnie innej strony. Fanom noweli Bram’a Stoker’a "Drakula" z 1897 roku i mnóstwa hollywoodzkich filmów na jej podstawie, główny bohater zazwyczaj kojarzył się jako wróg chrześcijaństwa. Jednak książka Kostovej ukazuje nam chrześcijańskie korzenie tej postaci.

Już samo imię pierwowzoru postaci, XV wiecznego władcy bałkańskiego Vlada, na podstawie, którego powstała historia Stoker’a, pochodzi od nazwy Zakonu Smoka, organizacji mającej na celu ochronę średniowiecznej chrześcijańskiej Europy przed najazdami muzułmanów.

Dla ludności rumuńskiej Vlad był prawdziwym chrześcijańskim bohaterem, który powstrzymywał hordy "barbarzyńców" przed splądrowaniem ich ziem, o wiele dłużej niż jakikolwiek inny władca. Ten wizerunek herosa nie ucierpiał w tamtejszej kulturze pomimo jego dobrze znanego (choć nie wyróżniającego się aż tak bardzo na tle czasów) sadyzmu.

"The Historian" ukazuje wewnętrzne dylematy Drakuli, który wątpi czy dostąpi zbawienia po tym jak stał się sprawcą tak wielu śmierci jego muzułmańskich wrogów. Wbrew popularnemu poglądowi jest on tu ukazywany jako bogobojny chrześcijanin. Między innymi ofiarował wiele pieniędzy na budowę świątyń i klasztorów.

Opowieść Elizabeth Kostovy od samego wydania porównywana jest do "Kodu Leonarda Da Vinci". Sama autorka jednak stwierdza, że o ile książka Dan’a Brown’a stara się urzeczywistnić pewną powszechnie uważaną za nieprawdziwą historię, o tyle ona od początku starała się tylko ukazać bezpośrednie źródło mitu hrabiego Drakuli.

"Pisząc tę książkę, miałam nadzieję ukazać, że postrzeganie historii zależy tylko i wyłącznie od perspektywy, i aby dogłębnie zgłębić daną sprawę musimy poznać ją z wielu punktów widzenia" – powiedziała autorka w jednym z wywiadów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005072000525859