Nie taki Potter straszny...

nie, 24 lip 2005, 23:48:41

Autor: Mirosław Miarczyński

Kościół Katolicki nie mówi jednym głosem w sprawie "Harry'ego Pottera". Podczas gdy sam papież Benedykt XVI krytykuje książkę pióra Joanne K. Rowling, inni biskupi dystansują się od zmasowanej krytyki powieści. Przykładem jest m.in. Don Peter Fleetwood, sekretarz Europejskiej Konferencji Biskupów. Fleetwood stwierdził, że książka uczy rozróżniać dobro od zła.

Biskup Fleetwood powiedział w rozmowie z dziennikarzami Radia Watykańskiego, że powieść Joanne K. Rowling nie jest tak niebezpieczna, jak sądzą niektórzy duchowni. Przede wszystkim wyraźnie rozróżnia dobro od zła i uczy tego samego młodych czytelników.

Magiczny świat i czary nie przeszkadzają sekretarzowi. - Nie ma w tej sali ani jednej osoby, która nie wierzyła w dzieciństwie w cudowny świat elfów, czarownic, aniołów i czarodziejów. Fleetwood stwierdza wyraźnie, że świat Pottera nie ma nic wspólnego z jakąś wyimaginowaną antychrześcijańską ideologią.

Co na to Benedykt XVI? Wuelokrotnie w przeszłości krytykował serię o młodym czarodzieju. Jego stanowisko nie było jednak trwałe: w ubiegłym roku (jeszcze jako prefekt Kongregacji ds. Wiary) podziękował Joanne K. Rowling za jej pracę pisarską.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050724234212498