Niech Watykan się tłumaczy!

wto, 26 lip 2005, 01:01:02

Autor: Mirosław Miarczyński

Dlaczego podczas niedzielnego kazania papież Benedykt XVI nie wspomniał o palestyńskich zamachowcach, mówiąc o samobójczych atakach terrorystycznych na całym świecie? Takie pytanie zadało izraelskie MSZ wezwanemu w trybie pilnym nuncjuszowi apostolskiemu. Chodziło o to, że papież wymieniając ataki w Egipcie, Turcji, Iraku i Wielkiej Brytanii nie powiedział nic o majacym miejsce 12 lipca zamachu  w Netanii, w wyniku którego zginęło 5 Izraelczyków.

W bardzo ostrym oświadczeniu przedstawiciele ministerstwa napisali, że "pominięcie przez papieża tego zdarzenia woła o pomstę do nieba". "Oczekiwaliśmy, że nowy papież który tak podkreśla znaczenie dobrych relacji między Kościołem i Żydami zachowa się inaczej" - czytamy w nocie, jaką MSZ przekazał nuncjuszowi.

Papież Benedykt XVI od pierwszych dni swojego pontyfikatu nawołuje, podobnie jak jego poprzednik, do zakończenia ataków terrorystycznych i potępia używanie przemocy. Od samego początku stara się też zachować bardzo dobre relacje z wyznawcami judaizmu. Do tej pory nie odniósł się jednak oficjalnie do konfliktu izraelsko-paleśtyńskiego i być może to włąśnie mają mu za złe władze Izraela.

Ostra reakcja Izraela zdziwiła więc przedstawicieli Watykanu. W odpowiedzi na oświadczenie Stolica Apostolska podkreśliła, że w niedzielnym kazaniu biskup Rzymu mówił o zdarzeniach mających miejsce w ostatnich dniach, dodając że przy kążdej sposobności papież piętnuje terroryzm "skądkolwiek przychodzi i w kogokolwiek jest wymierzony".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050726005826433