Kapłaństwo furtką do dobrobytu?

pią, 29 lip 2005, 23:30:42

Autor: Mirosław Miarczyński

Papież Benedykt XVI wyraził żal z powodu "umierania" Kościoła w Europie i Stanach Zjednocznonych. Wyraził też wątpliwości w kwestii wzrastającej liczby popłań  w Azji i Afryce, zadając pytanie czy kapłaństwo nie stało się w krajach rozwijających po prostu furtką do lepszego życia.

Podczas spotkania z księżmi z północnej Doliny Aosty gdzie papież spędzał wakacje, Benedykt XVI nawiązał do słów miejscowego biskupa, który porównywał nikłą liczbę powołań w krajach rozwiniętych z ogromnym wzrostem w Afryce i na Sri Lance, które ostatnio odwiedzał.

Papież powiedział, że radości z tak dużej liczby nowych księży w krajach rozwijających się towarzyszy gorycz związana z tym iż niektórzy kandydaci na duchownych szukaja jedynie sposobu na dostatnie życie.

- Stając się księżmi, uzyskują niemal taki sam status jak głowa plemienia, są w sposób naturalnie uprzywilejowani i prowadzą inny tryb życia - powiedział Benedykt XVI - tak więc wśród tego pięknego wzrostu powołań mamy zarówno ziarno jak i plewy. Biskupi powinni bardzo uważnie badać kandydatow do stanu duchownego, a nie tylko cieszyć się z powodu tak dużej liczby przyszłych księży.

Podczas spotkania papież nawiązał także do jednego z najczęściej poruszanych przez siebie tematów - stanu Kościoła w Europie. Powiedział, że w przeciwieństwie do krajów rozwijających w których panuje "wiosna wiary", Zachód jest "światem zmęczonym własną kulturą, światem znajdującym się w momencie, w którym nie ma potrzeby Boga, w którym jest znacznie mniej Chrystusa i w którym człowiekowi wydaje się że sam siebie może stworzyć"

- Mogę powiedzieć, że to sprawia ogromne cierpienie, jeśli patrzy się na umierające wielkie kościoły  - powiedział papież wspominając Australię, Europę i Stany Zjednoczone.

Benedykt XVI dopowiedział też na pytanie w kwestii udzielania Eucharytsii osobom rozwiedzionym, które zawarły nowe związki pozostając w sakramentalnym małżeństwie katolickim. Papież podtrzymał nauczanie Kościoła, które nie zezwala tym sobom na przystępowanie do Stołu Pańskiego ze względu na stan permanentnego grzechu. Dodał jednak, iż zdaje sobie sprawę z cierpienia tych osób i że w tej sprawie będą prowadzone dalsze badania. Kościół musi respektować "zarówno dobro społeczeństwa jak i wagę sakramentu", jednak powinien także pomagać cierpiącym. Dodał, że księża powinni nauczać iż cierpienie jest potrzebne "a to jest szlachetny rodzaj cierpienia".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050729232749754