Światowy Kongres Baptystyczny w Birmingham (27-31 lipca 2005 r.)

pon, 1 sie 2005, 00:34:56

Autor: kchb2000

Wczoraj, w niedzielę 31 sierpnia zakończył się w angielskim Birmingham 19. Światowy Kongres Baptystyczny, najważniejsze forum globalnej wspólnoty baptystycznej. Tegoroczne zgromadzenie, trwające przez pięć dni, miało charakter jubileuszowy, gdyż odbyło się w 100. rocznicę powstania w Londynie Światowego Aliansu Baptystycznego (ang. Baptist World Alliance - BWA). Odbyło się ono pod hasłem: „Jezus Chrystus – wodą życia”. W brytyjskiej metropolii – mimo niedawnych tragicznych zamachów terrorystycznych, jakie dotknęły Anglię - zgromadziło się ponad 12.000 przedstawicieli 211 krajowych unii (Kościołów) baptystycznych, należących do BWA.

Kongres był pierwszym tej rangi zgromadzeniem baptystów po mającym miejsce w minionym roku wystąpieniu ze struktur BWA liczącej ponad 16 mln. członków Południowej Konwencji Baptystycznej w USA (ang. Southern Baptist Convention - SBC), największego Kościoła protestanckiego w tym kraju i największej wspólnoty członkowskiej Aliansu. SBC, która przed stuleciem była współzałożycielką Aliansu, swój krok uzasadniała tezą o antyamerykańskich i teologiczno-liberalnych tendencjach w BWA, sprzyjaniu przez tę organizację ordynacji kobiet i akceptowaniu przez nią związków homoseksualnych. Alians zakwestionował te zarzuty. W związku z secesją radykalnie konserwatywnej SBC spodziewano się poważnego kryzysu w Aliansie. Udział w Kongresie w Birmingham wzięła jednak nadspodziewanie liczna reprezentacja globalnego baptyzmu, zaś niezależnie od poczynań SBC o indywidualne członkostwo w Aliansie wystąpiła najliczniejsza unia członkowska Południowej Konwencji - wspólnota Teksasu oraz najstarsza amerykańska wspólnota stanowa baptystów – konwencja Virginii. Stan członkowski Aliansu po odejściu SBC i przyjęciu wymienionych konwencji amerykańskich (w skład BWA prócz tego od dawna wchodzi szereg innych amerykańskich denominacji baptystycznych) wynosi 35 milionów dorosłych – ochrzczonych na wyznanie wiary - chrześcijan, co stanowi ogółem 80-milionową wspólnotę wyznaniową.

W trakcie lipcowego Kongresu po raz kolejny wręczona została, przyznawana przez Alians, nagroda za dokonania w zakresie praw człowieka. Otrzymała ją tym razem Amerykanka Lauran Bethell za działalność mającą na celu ograniczenie handlu kobietami w Myanmarze (dawna Birma). Wyróżnienie wręczył jej laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent USA Jimmy Carter, który jest aktywnym świeckim działaczem baptystycznym.

W jubileuszowym Kongresie udział wzięli liczni goście ekumeniczni: przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Aliansu Kościołow Reformowanych, Wspólnoty Anglikańskiej, Światowej Wspólnoty Ewangelikalnej, Papieskiego Sekretariatu do Spraw Jedności Chrześcijan i in. Przy tej okazji opublikowano raport z prowadzonego na szczeblu ogólnoświatowym w latach 2000-2005 oficjalnego dialogu baptystyczno-anglikańskiego. Jest to podsumowanie piątego dialogu ekumenicznego prowadzonego przez baptystów, po konwersacjach z ewangelikami reformowanymi, luteranami, rzymskimi katolikami i mennonitami.

Podczas Kongresu wprowadzono w urząd, powołanego na pięcioletnią kadencję, nowego prezydenta BWA, którym został brytyjski pastor baptystyczny David Coffey. W zorganizowanym w Birmingham wydarzeniu wzięła także udział delegacja polskiego Kościoła Baptystycznego wraz z Przewodniczącym Rady Kościoła pastorem dr. Andrzejem Sewerynem. (tjz)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050801002933491