Kościoły wspomagają głodujący Niger

czw, 4 sie 2005, 17:44:58

Autor: Janusz Topolnicki

Międzynarodowa organizacja Kościoły Razem (ACT) walczy z szerzącym się głodem w Nigrze. Głodującym w Nigrze pomaga też Kościół Katolicki oraz inne wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie. Tragiczna sytuacja spowodowana jest zeszłorocznymi bardzo ubogimi deszczami i chmarami szarańczy. Zagrożonych głodem jest 3,6 miliona ludzi z jednej z najuboższych nacji na świecie.

Pieniądze napływają z całego świata. Papież Benedykt XVI poprzez Radę Pontyfikatu „Cor Unum” przeznaczył pewną kwotę pieniędzy, która nie została ujawniona, na pomoc głodującym. Amerykańska Agencja Pomocy Luteran w zeszłym tygodniu przeznaczyła na ten cel ponad 220 tysięcy dolarów, które zostały zebrany pośród wiernych. Francja oświadczyła natomiast, że ilość jedzenia dostarczanego do Nigru zostanie potrojona, i będzie kosztować 3,2 miliona funtów.

Bashir Barke Doka, koordynator całej akcji bezpośrednio w Nigrze, powiedział, że sytuacja jest tragiczna. Coraz więcej ludzi otrzymuje regularną pomoc, lecz wszyscy są zbyt słabi po tak długim okresie głodu, że nie mają sił uprawiać swojej ziemi, której w tym roku pogoda już sprzyja. Problemem jest również fakt, iż mężczyźni, którzy zazwyczaj uprawiali ziemię rozjechali się po całym kraju w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy, i przy domach pozostały kobiety, które nie mają doświadczenia.

Pomimo wszystko Bashir Barke Doka pociesza mówiąc, że choć w tym roku pogoda sprzyja roli, lecz z powodu wycieńczenia żniwa będą bardzo słabe, to już za rok sytuacja zmieni się diametralnie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050804174226527