Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bardzo prywatne życie papieży

Książka, o której chcę dziś pisać nie jest już nowością – ukazała się bowiem w Polsce 16 listopada ubiegłego roku. “Dziwnym zbiegiem okoliczności” jednak nie dotarła do wielu, nawet dużych księgarni. Mowa o “Bardzo prywatnym życiu papieży” autorstwa Nigel’a Cawthorny’ego.Książka jest bardziej znana pod oryginalnym , angielskojęzycznym tytułem: “Sex lives of popes” – “Życie seksualne papieży”. Wydana została na zachodzie w roku 1998, stając się powodem głośnych dyskusji. Przez część środowisk związanych z Kościołem rzymsko-katolickim uznana została za “skandaliczną” i “antykatolicką”.

Negatywne wypowiedzi przedstawicieli Kościoła bez wątpienia bardzo pomogły tej pozycji w przebiciu się na rynku księgarskim. Książka bardzo szybko stała się bestsellerem rozchodząc się w znacznej ilości. Polskie tłumaczenie, dokonane przez Katarzynę Kołaczkowską, ukazało się nakładem Wydawnictwa “Jeden Świat”. Co ciekawe – zostało w naszym kraju zupełnie przemilczane, nie wywołało żadnych kontrowersji.

“Bardzo prywatne życie papieży” to, jak informuje nas podtytuł: “Krótka historia Ojców Świętych i nieświętych od czasów Piotra Apostoła do współczesności”. Autor postawił sobie za cel ukazanie dziejów Kościoła w sposób nie zakłamany – przytoczenie spraw, które przez “oficjalną historię” są na ogół przemilczane. Pokazuje papieży, którzy próbowali światu narzucić wzorce moralne, których sami niekiedy nie przestrzegali. Cawthorne ma odwagę pisać o ekscesach seksualnych (i nie tylko seksualnych – o czym za chwilę), jakich dopuszczali się patriarchowie Rzymu. Z kart książki dowiadujemy się którzy z nich prowadzili do swych łóżek chłopców a którzy własne siostry czy nawet córki, kto z nich czerpał korzyści z prostytucji (włącznie z założeniem domu publicznego w świątyni) i kto utrzymywał kochanki płodząc z nimi liczne dzieci. Niewiarygodne? Cawthotne to uwiarygodnia – nie szerzy bowiem czczych pomówień, lecz bazuje na rzetelnych dokumentach z tamtych czasów, od czasu do czasu sięgając jedynie po plotki (podkreślając przy tym zawsze, jeśli informacje nie były w inny sposób potwierdzone, że “mówiło się” czy “posądzano”).

Książka jego nie ogranicza się przy tym tylko do “spraw łóżkowych” – opisywanych nie złośliwie, ale z ironią i w sposób wielce taktowny. Cawthorne perfekcyjnie kreśli też tło historyczne a także zapoznaje czytelnika z innymi “czarnymi kartami” historii papiestwa. Jest więc mowa o wojnach krzyżowych, Inkwizycji, polityce... Autor nie boi się pisać o tym, jak to “święci mężowie” zlecali morderstwa czy stawali na czele wojsk, by ich przeciwnicy spłynęli krwią. Pisze o kulisach wydarzeń, które sprawiły, że Kościołem katolickim w pewnych momentach władało nawet i trzech papieży równocześnie. Porusza – jakże drażliwy dla katolików – temat kiedy powstało papiestwo i jak wprowadzono zwierzchność papieży (udowadnia, że dzieje papiestwa sięgają IV wieku). Pisze też skąd wzięło się przekonanie, że żadne ludzkie prawo nie może sądzić papieża, czy też jaka jest prawdziwa geneza celibatu (podaje przykłady papieży i księży, którzy będąc duchownymi mieli żony!). Nie wszystkim znane są wyczyny rodu Borgiów, fakt że na papieskim tronie zasiadały dzieci i... znany z krwawych rozbojów pirat, czy też kulisy kupczenia kościelnymi stanowiskami.

Cawthorne’mu udało się napisać książkę szokującą i niewątpliwie kontrowersyjną, lecz przede wszystkim w swym przekazie wiarygodną. Jest ciekawym dokumentem historii pisanym bez zahamowań, “politycznej poprawności”, służalczości czy śle pojętej taktowności. Autora cechuje wiedza na temat średniowiecza i czasów po wiek XVIII włącznie. Książka nie jest napisana w stylu obraźliwym – jest poszukiwaniem prawdy. Nie jest atakiem na Kościół katolicki, a raczej wyrzutem sumienia. Jest przede wszystkim naprawdę świetną lekturą. Skomplikowane sprawy i układy w Kościele przedstawia w sposób łatwo przyswajalny, ironiczny. Czyta się ja dosłownie jednym tchem. Laktura godna polecenia zarówno protestantom, jak i katolikom – pomaga bowiem krytycznie, lecz obiektywnie spojrzeć na dzieje papiestwa.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005080514381556

No trackback comments for this entry.
Bardzo prywatne życie papieży | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Bardzo prywatne życie papieży - i o co tyle krzyku?
miramax wto, 9 sie 2005, 01:42:11

No cóż - mamy nową definicję obiektywizmu. Według Marcina W jest nim fascynowanie się tym, z kim dany papież poszedł do łóżka.

Wielbicieli sensacji muszę zmartwić - w książce z "rzetelnych faktów" nie ma ani jednego ponad te, których można dowiedzieć się z dowolnej katolickiej historii Kościoła (a jakże, panie Marcinie, tam też są owe "ekscesy" opisane, tyle że historycy nie opisują ich z taką lubością jak wspomniany przez Pana autor). reszta to zwykłe plotki z magli kilku wieków... Ale jeśli ktoś lubi maglową atmosferę, to książeczka w sam raz.

Dla kogoś jednak, kto zadał sobie trud poznania historii papiestwa z poważniejszych (katolickich) źródeł (na które zresztą powołuje się sam autor) książka nie będzie zawierała żadnych niespodzianek. Nic więc dziwnego, że się o niej nie mówiło - nie ma o czym mówić...

I o co tyle krzyku, jakby powiedzieli panowie z Mumio...

 
Bardzo prywatne życie papieży
dluhomil wto, 9 sie 2005, 09:33:09
Ksiązka jedna jest - jak widze - kontrowersyjna, mimo, ze autor o to nie zabiegal, jednak sam papieski seks hetero i homoseksualny nie podoba sie wielu czcicielom papieza. Mnie zas interesuje, czy monografia ma przypisy i bibliografie?
 
Bardzo prywatne życie papieży
Marcin W wto, 9 sie 2005, 19:10:39
Małe dopowiedzenie - autor bardzo podkreśla pozytywne zmiany, jakie zachodzą w moralności papieży począwszy od przełomu XVIII i XIX wieku.

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń