Patriarcha całej Gruzji Katolikos Eliasz II przyjedzie do Polski

wto, 9 sie 2005, 02:51:31

Autor: Jarosław Charkiewicz

W dniach 2–7 września br. z oficjalną wizytą w Polsce przebywać będzie Patriarcha Katolikos całej Gruzji Eliasz II. Zwierzchnik Patriarchatu Gruzińskiego przybędzie do naszego kraju na zaproszenie Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy.

Wizyta patriarchy Eliasza II będzie rewizytą, bowiem metropolita Sawa przebywał w Gruzji w oficjalną wizytą na przełomie kwietnia i maja ur.

Centralnym punktem wizyty gruzińskiego gościa w Polsce będzie wspólna Św. Liturgia, która zostanie odprawiona 4 września o godz. 9.30 w Katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. W programie pobytu patriarchy Eliasza II znalazły się również wizyty w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Lublinie, monasterze świętych Marty i Marii na Św. Górze Grabarce i w parafii św. Jana Klimaka w Warszawie na Woli. Gruziński gość złoży też wieńce na terenie byłych obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i na Majdanku, spotka się z władzami państwowymi i odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Poświęci również pamiątkową tablicę poświęconą gruzińskim oficerom poległym w obronie Polski podczas II wojny światowej.
Program wizyty patriarchy Eliasza Ii w naszym kraju znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego: www.orthodox.pl

***

Katolikos patriarcha Eliasz II urodził się w 1933 roku. Śluby zakonne złożył w 1957 r. W tym samym roku otrzymał święcenia diakońskie, a po 2 latach kapłańskie. W 1960 roku ukończył Moskiewską Akademię Teologiczną. W 1963 r. otrzymał święcenia biskupie i został mianowany wikariuszem patriarchy, biskupem Satumi i Szemokmedi. Od 1967 roku kierował Diecezją Suchumi i Abchazji, od 1969 r. w randze metropolity. Gruzińskim Kościołem Prawosławnym kieruje od 1977 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050809024539158