Niechciani pielgrzymi

śro, 10 sie 2005, 23:08:20

Autor: Janusz Topolnicki

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w obawie przed nielegalnymi imigrantami powstrzymuje wydawanie wiz młodym katolikom, którzy chcą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. Organizatorzy starają się rozwiązać ten problem.

Setki pielgrzymów z Azji i Afryki nadal czeka na decyzję niemieckich władz. MSZ najbardziej obawia się ludzi z Kamerunu, Togo i Filipin. Rzecznik prasowy Światowych Dni Młodzieży skontaktował się z ministerstwem w Berlinie w nadziei na rozwiązanie całej sprawy.

Ministerstwo na zarzuty odpowiada, że sytuacja jest bardzo trudna. „Zgodziliśmy się z organizatorami Dni, że wydamy wizy bardzo dużej liczbie chętnych. Chcemy także być dobrym gospodarzem dla gości, jednakże musimy odrzucać te podania, które nie spełniają wymagań” - powiedział rzecznik MSZ. „Indywidualne sprzeciwy od naszej decyzji będziemy rozpatrywać bardzo dokładnie.”

Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w dniach 16 - 21 sierpnia, według prognoz ściągną do siebie milion osób. Najważniejszym gościem będzie Papież Benedykt XVI. Będzie to jego pierwsza pielgrzymka od czasy, kiedy został głową Kościoła.

Organizatorzy przewidują, że 3,5% pielgrzymów przybędzie z Południowej Ameryki, 3% z Afryki i 2,5% z Azji. Przeważająca większość będzie pochodzić z Europy i Północnej Ameryki.

Niemieckie władze chcą uniknąć wydarzeń sprzed 2 lat, kiedy to po zakończeniu Dni odbywających się w Toronto 2,300 pielgrzymów zostało nielegalnie w Kanadzie. Właśnie dlatego wszyscy chętni muszą do swego podania dołączyć rekomendację swego biskupa oraz bilet powrotny.

Jednak media donoszą, że konsulaty w Indiach, Togo i Kamerunie domagają się dodatkowych dokumentów. Między innymi dokumentów potwierdzających zatrudnienie w miejscu zamieszkania i oświadczenia majątkowe z banku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005081023035750