Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prawie tacy sami...

Listy od czytelnikówDzisiaj udałem się na spacer do miasta. Punktem docelowym jak zawsze był EMPIK. Po dłuższym pobycie wyszedłem. Poszedłem do sklepu, tzw. Feniksa. A że wyjście z drugiej strony znajduje się tuż obok katedry polskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny, postanowiłem tam zajrzeć.

Było około godziny 17:00. Po wejściu zastanawiałem się czy uklęknąć, czy nie. Uklęknąłem. Bądź co bądź, kościół schizmatyków (braci odłączonych, jak ktoś inny woli), ale Chrystus wszystkich. Na niego nie jestem "obrażony". Oddałem mu cześć poprzez to właśnie przyklęknięcie. Obszedłem świątynię dookoła podziwiając jej piękno. Nie da się odróżnić kościoła katolickiego od polskokatolickiego. Nawet był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wychodząc zobaczyłem duchownego. Podszedłem i przywitałem go (Szczęść Boże!). Spytałem się jakie są różnice pomiędzy naszymi mszami. Powiedział, że nie ma żadnej. Po tej krótkiej wymianie słów pożegnałem go i wyszedłem. Postanowiłem "sprawdzić" to, a że była prawie godzina do mszy, wybrałem się do babci, która niedaleko pracuje.

Około 17:40 byłem znowu w katedrze. Po przyklęknięciu poszedłem prosto w stronę ołtarza. Zająłem miejsce w czwartym rzędzie od ołtarza. Czekałem na liturgię. Po chwili zjawiły się dwie starsze panie. Gadały w ławce jak najęte. Następnie przyszła trzecia. Uklękła i zaczęła odmawiać różaniec. W międzyczasie kościelny z jakimś innym mężczyzną zaczęli przygotowywać ołtarz. Żadnych różnic. Tuż przed mszą przyszedł proboszcz katedry. Jakaś rodzina chciała z nim rozmawiać. Ten od razu zaprosił ich do kancelarii puszczając ich przodem. Po chwili zadzwonił dzwonek i wyszedł ksiądz w ornacie. Takim samym, jak nasze.

Okazało się, że tą drugą osobą przygotowującą ołtarz był właśnie ksiądz. Tak jak wszyscy wstałem i czekałem na rozpoczęcie. Ksiądz ucałował ołtarz i podszedł do ambony. Tam zaczął znakiem krzyża i od tego czasu zaczął się mi przyglądać. Zapewne zwróciłem na niego uwagę tym, że się nie przeżegnałem i nie udzielałem odpowiedzi. Od tego momentu bacznie mi się przyglądał. Cała liturgia wyglądała tak jak rzymsko-katolicka, aż do Modlitwy Eucharystycznej. Nadszedł najbardziej oczekiwany moment, konsekracja. Tak jak wszyscy przyklęknąłem. Bądź co bądź konsekracja niegodziwa, ale ważna. Chrystusa obrażać świadomie nie będę. Następnie były modlitwy. Byłem ciekaw, czy wymieni imię Papieża. Niestety nie. Formuła brzmiała tak, jakby było sede vacante.

Następnie nastąpiły obrzędy Komunii. Ksiądz ciągle się na mnie patrzył. Kiedy zaczął Ojcze nasz, ja też się modliłem, gdyż tej modlitwy nauczył nas wszystkich Chrystus. Na jego twarzy zobaczyłem coś w rodzaju ulgi. Jednak wierni polskokatoliccy mówili Ojcze nasz z rozłożonymi rękoma. Po Baranku Boży wszyscy uklękneliśmy. Ksiądz zaczął mówić: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy CAŁEGO świata... . Wydało mi się, że "całego" dodał, aby przekazać mi, że także ich grzechy gładzi. Następnie nastąpiła Komunia. Udzielana była pod jedną postacią, na stojąco do ust. Oczywiście nie poszedłem po nią, gdyż ściągnąłbym na siebie ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa.

Po schowaniu cyborium z Ciałem Chrystusa nastąpiły obrzędy zakończenia. Przed błogosławieństwem były modlitwy, których u nas nie ma. Razem z nimi odmówiłem Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu. Jednak nie przeżegnałem się, gdy ksiądz błogosławił. Przez całą mszę ciekawił mnie jeden fakt. Mszał. Z zewnątrz wyglądał jak nasz, formułki wszystkie nasze. Jakby żywcem "zerżnięte". Aby wyjaśnić całą "sprawę" postanowiłem udać się z tym do księdza.
Koło wejścia na mostek czarownic byli dwaj księża. "Pierwsze" były dwie kobiety, więc chwilkę poczekałem. Ksiądz jednak widział, że czekam i po chwili zbliżył się do mnie. Powiedziałem "Szczęść Boże!", ksiądz odpowiedział. Wyciągnął rękę, przedstawił się z imienia i nazwiska. Powiedział, że jest proboszczem. Twarz była mi znajoma z FAKTów TVP3 Wrocław, gdyż ksiądz wypowiadał się odnośnie ks. Mateusza L.

Postanowiłem "nie owijać w bawełnę" i spytać się czy oni używają naszego mszału. Ksiądz się zdziwił i się spytał dlaczego tak przypuszczam. Odpowiedziałem mu, że wszystkie formułki są takie jak nasze, a na dodatek ma ten sam wygląd. Ksiądz powiedział, że to prawda. Używają Mszału Rzymskiego Pawła VI (Tego nie wymienił, powiedział, że używają naszego.). Bezzwłocznie wytłumaczył, że mają zgodę biskupa. Spytałem się którego, naszego czy ichnego. Powiedział, że ichnego. Zaraz też dodał, że robią to, gdyż wielu wiernych jest do niego przyzwyczajonych.
Przy tej rozmowie nasunęła mi się sprawa oczywista, czy mają własny mszał. Ksiądz na pytanie odpowiedział, że tak. Spytałem się kiedy jego używają. Ksiaz powiedział, że on używa i odprawia msze w niedziele o 11:00. Zaprosił na nią. Dodał, że większych różnic nie ma. Na pożegnanie życzył mi błogosławieństwa bożego i podał rękę.

To co mnie ujęło, to zachowanie księdza. Był bardzo otwarty, podał rękę, chętnie udzielał odpowiedzi na pytania. W ogóle jego zachowanie zaprzątnęło mi pozytywnie myśli na ponad pół godziny.

Oczywiście należą się Wam pewne wyjaśnienia odnośnie mojego zachowania. Otóż jako katolik uważam, że wszystkie sakramenty mają ważne, ale niegodne. Są niegodne, bo udzielają je kapłani, którzy są w schizmie. Ponadto byli oni wyświęceni bez zezwolenia władz kościelnych przez biskupów nie posiadających papieskiej nominacji. Niektórzy mogą zwrócić uwagę, że część z nich to księża rzymskokatoliccy, którzy przekonwertowali. Oni także sprawują tam sakramenty niegodziwie, bo są w schizmie, gdyż odstąpili od wiary. Z tej właśnie niegodności mszy wzięło się moje zachowanie na niej. Nie chciałem w niej zbyt mocno uczestniczyć, gdyż uważam, że biorąc udział w czymś niegodnym, obrażam Boga. Mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali dla mojej postawy.

Ta wizyta zachęciła mnie do przyjścia w niedzielę na 11:00. Postaram się wstać wcześnie rano, by do siebie pójść na 7:00, potem do cerkwi prawosławnej na 9:30, a potem na 11:00 do katedry pw. św. Marii Magdaleny. Być może znajdę czas na zbór ewangelicko-augsburski.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050810231034937

No trackback comments for this entry.
Prawie tacy sami... | 182 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Prawie tacy sami...
Marcin W śro, 10 sie 2005, 23:31:45

mateusz. Twój komentarz jest bezczelny i obraźliwy. A gdybym ja poszedł do Twojego domu i po wyjściu z nim rozpisywał, jaką to jesteście okropną rodziną, jakie to rzeczy czynicie "ważnie, ale niegodnie"? czy uważasz, że to jest w porządku? Jeśli tak uważasz - O.K.

Ale nie miej nic przeciw, jak ktoś napisze artykuł np. na temat herezji w Kościele kayolickim, czy Artemidy czczonej przez katolików jako Maryja. Wymierzyłeś komuś policzek, to - mam nadzieję - i Ty wymierzony Tobie przyjmiesz z pokorą.

Jestem do głebi oburzony formą tekstu i określeniami, jakimi został obrzucony Kościół polsko-katolicki. Dlaczego, Joanno, zdecydowałaś sie to wpuścić? To jest poniżej wszelkiej krytyki!

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
Prawie tacy sami...
Marcin W czw, 11 sie 2005, 01:34:41
A tak poza tematem - co to za UFO wisi nad katedrą? ;-)

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
Prawie tacy sami...
DD1 czw, 11 sie 2005, 07:55:28

Jeżeli Marcinie W chcesz obrażać Mateusza - to Twoja sprawa, nie musisz jednak obrażać osoby Maryi, która niezapominajmy była i jest Theotokos oraz Katehiromene. Nie zapominaj proszę, że dla katolików jak i dla prawosławnych jest ona najważniejsza po Bogu. Proszę mnie nie obrażać.

Admina proszę o stosowne sprostowanie postu Marcina W.

---
"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka,
może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu,
jeżeli ją posiada." św. Augustyn

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń