Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

czw, 11 sie 2005, 01:33:48

Autor: Gość serwisu

W środowe popołudnie, 10 sierpnia, zakończyły się obchody święta Supraskiej Ikony Matki Bożej w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Mimo ciągle padającego deszczu w święcie wzięły udział rzesze pielgrzymów, w tym ci, którzy przybyli do Supraśla pieszo z Białegostoku, Gródka, Hajnówki i innych miejscowości.

Nabożeństwu całonocnego czuwania w przeddzień święta przewodniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce. Byli również obecni - arcybiskup Jeremiasz, arcybiskup Abel, biskupi Miron, Jakub i Grzegorz. Cerkiew Zwiastowania wypełniła się po brzegi. Deszczowa pogoda nie zniechęciła wiernych do uczestnictwa w nocnym nabożeństwie żalobnym, sprawowanym na katakumbach, które niedawno zostały przekazane monasterowi w Supraślu. Panichidzie (nabożeństwu za zmarłych) sprawowanej na katakumbach przewodniczył arcybiskup Jeremiasz, który w swoim kazaniu skierowanym do wiernych wyraził nadzieję, że w przyszłości na tym miejscu stanie cerkiew. Analogicznie do cerkwi Zwiastowania, która gdy była zburzona, nie wzbudzała nadziei na odbudowę - a teraz jest coraz piękniejsza, tak i katakumbom przywrócony będzie należny im stan i porządek.

Pierwszą świąteczną Liturgię sprawowaną o godzinie 3.30 celebrował biskup bielski Grzegorz. Biskup, chwaląc przybyłych w nocy na Liturgię wiernych podkreślał, jak miłą Bogu jest ofiara złożona z czasu, który na co dzień poświęcany jest na sen i odpoczynek. Mówił także o roli pokory i pokajania w życiu chrześcijanina. Wyrazem tej pokory było nie poddanie się złej pogodzie i wzięcie udziału we wspólnym nabożeństwie.

Specyficznym elementem Liturgii sprawowanej przez abpa Abla o godzinie 6 rano był śpiew – śpiewał męski chór z Supraśla, który wykonywał utwory z irmołogionu supraskiego (zbioru melodii cerkiewnych właściwych dla tego właśnie miejsca).

W dzień święta, w supraskiej Filii Muzeum Podlaskiego została otwarta wystawa zdjęć związanych z historią monasteru w Supraślu, przygotowana przez Fundację Oikonomos. Wystawa w Supraślu czynna będzie do 24 sierpnia, a w dniach 4 – 17 września będzie ją można obejrzeć w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Obchody święta Supraskiej ikony Bogurodzicy zakończyła uroczysta Liturgia, której przewodniczył metropolita Sawa. Sprawowana była ona w głównej monasterskiej cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, która to wraz z postępem prac przy odbudowie nabiera nowego blasku. Część ołtarzowa została otynkowana, a świąteczną atmosferę podkreślało specjalne oświetlenie sprowadzone z Grecji, które ma jak najbardziej zbliżyć supraską odbudowaną cerkiew do pierwowzoru.

Przypominamy, że w każdą środę w monasterze w Supraślu sprawowany jest akatyst przed Supraską Ikoną Bogurodzicy, na który serdecznie zapraszają bracia monasteru.

Supraśl- Anna Siegień
Piotr Makal

Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050811013124829