Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Europa Dialogu - VI Zjazd Gnieźnieński (cz. II)

Jak prowadzić dialog? Jak szanować innych i jednocześnie być wiernym własnej tradycji? Są to kluczowe pytania, przed jakimi staną uczestnicy Zjazdu. Wykłady i prelekcje zostaną uzupełnione bezpośrednimi świadectwami osób zaangażowanych w szeroko pojęty dialog na różnych płaszczyznach życia, kościelnego, społecznego i politycznego.

Dialog między chrześcijanami

Podobnie, jak w roku minionym, wiele uwagi poświęcone będzie dialogowi ekumenicznemu, gdyż, jak piszą organizatorzy, „reintegracja kontynentu winna być dla chrześcijan szczególnym wyzwaniem do usilnych starań o odbudowę jedności podzielonego Kościoła. Inaczej nasze świadectwo będzie mieć znamiona antyświadectwa.”  O sprawach dialogu ekumenicznego będzie mówić się najwięcej w sobotę, 17 września. Dzień ten rozpocznie się „Ekumenicznym Świętem Biblii” – niezwykłym nabożeństwem, zawierającym elementy teatru, któremu przewodniczyć będą duchowni różnych wyznań chrześcijańskich. Uczestnicy Zjazdu rozważać będą nad takimi zagadnieniami, jak m.in.: jaki będzie ekumenizm XXI wieku; Polska katolicka czy ekumeniczna?; widzialna jedność Kościoła – jaka? Zaplanowane są także spotkania panelowe na temat polskich dróg ekumenicznych i dialogów („Czy polska ekumenia stoi w miejscu?” – będą się zastanawiać uczestnicy tego ostatniego).

Dzień wcześniej natomiast, w porze wieczornej, w kościołach Gniezna i okolic odbędą się ekumeniczne nabożeństwa biblijne. Następnie na Rynku staromiejskim odbędzie się wspaniały koncert muzyki chrześcijańskiej mający nieść przesłanie „muzyka chrześcijan – muzyką jedności”. Gwiazdą wieczoru, jak zapowiadają organizatorzy, będzie znany chór Trzecia Godzina Dnia. Ci, którzy nie będą mogli na gnieźnieński Rynek dotrzeć, obejrzeć go będą mogli w późniejszym terminie na antenie TVP 2. Oba te wydarzenia, niestety, są jednymi z nielicznych podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, w których będą mogły wziąć udział szersze rzesze społeczeństwa. Pozostałe bowiem zarezerwowane są wyłącznie dla zaproszonych do udziału w tym kongresie gości.

Dialog międzyreligijny

Europa nie jest kontynentem jednolitym pod względem religijnym. Przy okazji różnych spotkań zwykło mówić się o „chrześcijańskich korzeniach Europu”, co zresztą nie do końca jest prawdą. Chyba zbyt rzadko dostrzegamy, że prócz chrześcijan, identyfikujących się z różnymi denominacjami, „Stary Kontynent” zamieszkują także ludzie wyznający inne religie. Największe religie niechrześcijańskie, choć tak bardzo bliskie Kościołowi, obecne w krajach europejskich, to islam i judaizm. W judaizmie są przecież korzenie chrześcijaństwa, a islam z kolei wyłonił się z niego w VII wieku po Chrystusie. Dialog w tej przestrzeni jest równie ważny, co dialog ekumeniczny. Jednocześnie często jest o wiele bardziej skomplikowany, gdyż dochodzą różnice w pojmowaniu wielu spraw, jak również różnice mentalne i kulturowe.

Historycznym, niewątpliwie, wydarzeniem VI Zjazdu Gnieźnieńskiego będzie wspólna modlitwa chrześcijan, muzułmanów i żydów, która odbędzie się w sobotni wieczór, 17 września na gnieźnieńskim Rynku. „Będzie to modlitwa o wierność Europy jej religijnym korzeniom i o pokój – w imię wspólnych, uniwersalnych wartości.” – piszą organizatorzy. Zilustrowana zostanie krótkim przedstawieniem przygotowanym przez gnieźnieński Teatr im. Aleksandra Fredry, a na jej zakończenie uczestnicy otrzymają gałązki oliwne przywiezione z Jerozolimy – Miasta Pokoju.

„Islam w Europie czy islam europejski?” – to niewątpliwie jeden z najważniejszych tematów, jakie zostaną poruszone podczas tegorocznego Zjazdu. Kwestia ta jest postrzegana jako szczególnie drażliwa, gdyż z jednej strony widoczna jest ekspansja mahometanizmu w naszym społeczeństwie, z drugiej strony jest zaś świadomość jego wielowiekowej w nim obecności. Sprawa ta być może powróci także w dyskusji na temat: „Chrześcijaństwo, judaizm i islam w Europie – walka czy wspólne powołanie?” Kwestia koegzystencji chrześcijaństwa z islamem jest w obecnych czasach, gdy religia Mahometa kojarzona jest dość powszechnie z terroryzmem, szczególnie ważna.

Nie mniej istotne będzie poruszenie „kwestii żydowskich” – zwłaszcza w kontekście obecnego wciąż w wielu chrześcijanach polskich i europejskich nastawienia antysemickiego. „Żydzi w Europie: goście czy współgospodarze?” – jest to obecnie pytanie niewątpliwie bardzo ważne w naszym społeczeństwie.

Chrześcijaństwo w społeczeństwie zjednoczonej Europy

Religie europejskie nie są „zawieszone w próżni”. Żyjemy bowiem w społeczeństwach demokratycznych, liberalnych, gdzie kwestia wiary lub niewiary jest osobistym wyborem każdego człowieka.  Uczestnicy Zjazdu będą się zastanawiać, jak w obecnych warunkach dawać wspólne świadectwo i odpowiadać na problemy, które trapią obecnie Europę, a w przyszłości mogą się jeszcze nasilić. Odpowiedzieć sobie trzeba przede wszystkim na pytanie: w jaki sposób chrześcijanie winni prowadzić swą misję ewangelizacyjną wobec Europy, którą charakteryzuje demokracja, pluralizm i współistnienie obok siebie wielu kultur. Celem zjazdu jest obudzenie wśród jego uczestników – głównie reprezentantów wciąż jeszcze „śpiącego olbrzyma”, laikatu chrześcijańskiego – nowego dynamizmu apostolskiego.

Omówione zostaną także sprawy dialogu pomiędzy Kościołami a strukturami Unii Europejskiej i jego obecnymi wyzwaniami. Dyskutować się będzie o wartościach europejskich ( „Europa świecka, Europa chrześcijańska – Europa wspólna”), o roli chrześcijan w kulturze współczesnej („Kultura chrześcijańska – między odrodzeniem christianitas a chrześcijańskim gettem”), jak również o przyszłości religii i duchowości w Europie.

Europa Dialogu - VI Zjazd Gnieźnieński (cz. I)

VI Zjazd GnieźnieńskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005081201402913

No trackback comments for this entry.
Europa Dialogu - VI Zjazd Gnieźnieński (cz. II) | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń