Odkryto najstarszy chrzescijański kompleks monastyczny

nie, 14 sie 2005, 12:40:00

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Ważnego odkrycia dokonano w rejonie Morza Czerwonego podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w klasztorze Santo Antão położonego 100 km na południowy wschód od Kairu (Egipt). Archeolodzy odkryli pozostałości klasztoru, którego początki określa się na IV wiek. Odkrycie to pomoże w poznaniu różnych form życia monastycznego.

Zakonnik specjalizujący się w odczytywaniu i konserwacji tekstów koptyjskich ks. Maximus wyjaśnia, że od dawna są znane stare teksty mówiące o tym nieznanym klasztorze.

Biorąc za tekst bazowy biografie napisana przez Anastezego w IV wieku oraz teksty znane jako "Apophthegmata" – pisane przez Ojców Pustyni – Opat Antão (Antoni) znany tez jako Antão Wielki lub Ojciec Mnichow urodził się w 251 roku w Koma w oazie Favum. W 285 został eremita i udał się w rejony Pispir, dzisiejsze Der el Memum – starej opuszczonej twierdzy. Kolo 305 roku został zaproszony do przewodniczenia grupie ascetów.

W ciągu 5 – 6 lat Antão zorganizował wspólnotę i zdecydował prowadzić życie w mniejszym stopniu odizolowanym od społeczeństwa w bliskości Morza Czerwonego. W tym miejscu do dziś znajduje się klasztor znany jako Der Mar Antonius pod którym teraz odkryto antyczny kompleks monastyczny.

Agencia Ecclesia

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050813001018303