Spotkanie Soboru Biskupów PAKP

sob, 13 sie 2005, 01:03:08

Autor: Jarosław Charkiewicz

11 sierpnia 2005 r. w Białymstoku, w siedzibie Biskupa Białostockiego i Gdańskiego, pod przewodnictwem Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski  Sawy odbyła się sesja Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Tematem obrad soborowych były sprawy dotyczące życia zewnętrznego i wewnętrznego Kościoła.

W czasie soboru biskipi zapoznali się z aktualną sytuacją w Patriarchacie Jerozolimskim. Omówiono udział przedstawicieli naszego Kościoła w pracach międzynarodowych spotkań (Forum Pokojowe – Dialog Cywilizacji – Rodos, „Europejska integracja i Prawosławie w XX wieku” – Tallin.). Zapoznano się z wynikami prac międzynarodowej konferencji pt. „Brześć Prawosławny” – (Brześć 22 - 27 czerwca 2005 r.) oraz omówiono ustalenia Międzynarodowej Komisji Prawosławno – Anglikańskiej (Cypr 2 - 8 czerwca 2005 r).

Omówiono również program wizyty, patriarchy gruzińskiego Eliasza II w Polsce. Postanowiono wpisać do kalendarza naszego Kościoła świętych kanonizowanych przez Kościół gruziński. Przyjęto tekst Liturgii św. Bazylego Wielkiego w języku polskim i udzielono błogosławieństwa na jego druk. Zapoznano się i oceniono aktualny stan pracy administracyjno – duszpasterskiej Kościoła Prawosławnego.

 

Ks. mitrat Jerzy Doroszkiewicz

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005081300584730