Świat medycyny średniowiecznych mnichów

czw, 18 sie 2005, 07:39:59

Autor: Dominika Springer

Powszechnie uważa się, że środki znieczulające i odkażające to wynalazki współczesnej medycyny, ale ostatnie odkrycia wskazują, że były one znane już średniowiecznym lekarzom. Dowody znalezione w starożytnym szpitalu Soutra w Szkocji wskazują, że średniowieczni mnisi z zakonu św. Augustyna potrafili amputować kończyny, używać narzędzi chirurgicznych czy nawet robić lekarstwa na kaca.

 W wykopaliskach szpitala Soutra odkryto m.in. fragmenty glinianych naczyń służących do przechowywania medykamentów używanych np. do leczenia schorzeń jelit.

Odnaleziono także opatrunki i  Quicklime - miksturę z tlenku wapnia, która według naukowców najprawdopodobniej używana była jako środek odkażający.

Badania

Szpital w Lammenmuir Hills, niedaleko Edynburga, opiekował się chorymi i niedołężnymi  biedakami, wędrowcami i pielgrzymami. Dr Brian Moffat archeo-etno-farmaceuta, kierujący badaniami wykopaliska szpitala Soutra porównuje te dwa szpitale, na przykładzie których  „Obserwujemy bezprecedensowy system ewolucji medycyny – receptę po recepcie – i pytamy czy one wszystkie albo przynajmniej część z nich działała?”.
Naukowcy badają również średniowieczne teksty, by w ten sposób ustalić jakie zioła mogły być używane do wyrobu medykamentów.

Dr B. Moffat uważa też, że prowadzone badania wnoszą znaczący wkład w poznanie średniowiecznych metod walki z różnymi chorobami. Dr Moffat zdaje sobie sprawę iż stosowane na wykopalisku szpitala Soutra metody badawcze są uznawane za kontrowersyjne przez wielu archeologów. Jednak chociaż nie zostały odnalezione  bezpośrednie dowody wykopane szczątki i fragmenty zostały potwierdzone przez innych ekspertów.  

Badania średniowiecznych tekstów sugerują, że mnisi odbierali także porody. Był to wyjątek, gdyż powszechnie uważano, że obecność mężczyzn podczas narodzin dziecka jest naruszeniem świętego porządku. Mnisi podczas porodów wykorzystywali lecznicze właściwości  brukwi wodnej.

Średniowieczni mnisi używali brukiew także podczas innych zabiegów. Na odkopanych zębach odnaleziono małe cząsteczki masy z brukwi morskiej. Wszystko więc wskazuje na to, że brukiew wodną używano także przy leczeniu szkorbuta. Jak zauważa dr Moffat brukiew wodna zawiera bardzo duże ilości witaminy C, a to z kolei łagodzi skutki szokrbuta, powodujące m.in. wypadanie zębów.

Również Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że zwiększona dawka witamy C dwukrotnie przyspiesza leczenie szkorbuta.

Cykuta

Jednym z najbardziej ekscytujących znalezisk było odkrycie resztek cykuty, czyli szaleju jadowitego. Naukowcy uważają, że mnisi używali go jako środka przeciwbólowego przed rozpoczęciem amputacji. Wskazują na to odnalezione fragmenty pięty ludzkiej.

Tony Busettil, profesor medycyny sądowej z Uniwersytetu w Edynburgu, twierdzi iż zniekształcenia kości tej stopy powodowały najprawdopodobniej bardzo silny ból i cierpienie – dlatego też została ona amputowana przez mnichów. Przy czym musieli oni korzystać z bardzo silnych środków przeciwbólowych.

Dr Moffat mówi, że wiedza mnichów na temat ziół była tak rozległa, iż mogłaby być wykorzystywana również w dzisiejszej medycynie. „Oni wiedzieli na temat roślin więcej niż ktokolwiek z żyjących współcześnie” – dodaje on.

 

 Na podstawie artykułu Jane Elliott, BBC News

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050817010108539