Dzieci żołnierze

pią, 19 sie 2005, 23:10:12

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Na początku sierpnia watykańska agencja Fides opublikowała dossier o dzieciach żołnierzach. Ks. Biskup Luis Augusto Castro Quiroga – arcybiskup Tunja, przewodniczący Episkopatu Kolumbii – tymi słowami charakteryzuje sytuacje tych dzieci: “Istnieje mnóstwo przypadków przestępczości przeciw nieletnim. Po pierwsze oni są siłą wcieleni do “guerrilla” (kolumbijskie pozarządowe oddziały zbrojne), dlatego też nieletnich żołnierzy guerrilha nie można traktować jako żołnierzy z zamiłowania lecz jako po prostu jako ofiary wojny, które są podawane procesowi reedukacji. Są ofiarami też z innych powodów: one są zobowiązane zabijać, zatracić wartość życia. Są ofiarami ponieważ straciły kontakt ze swoimi rodzinami, cierpią wykorzystywanie seksualne – w sposób szczególny dziewczęta. Są ofiarami gdyż straciły szanse formacji i edukacji”.

Poniżej przedstawiam fragmenty tego dossier.

“Pozwolcie dzieciom przyjść do mnie, ponieważ do nich należy Królestwo Niebieskie” (Mt 19, 14)

Relacja ta nie przedstawia kompletnych danych liczbowych mówiących o nieletnich walczących w konfliktach zbrojnych, gdyż obecnie nieletni używani są przez grupy nielegalne i w ich interesie nie leży aby liczby te weszły w jakakolwiek statystykę. Dlatego tez numery przedstawione są wynikiem dedukcji prowadzonej przez instytucje znające temat. Jednak żadna odchyłka w tych liczbach – ani w gore na w dół – nie powoduje ze problem maleje, wystarczy przytoczyć słowa Jezusa: “kto by się stal powodem grzechu dla jednego z tych małych...” (Mt 18, 6). W skali światowej dane organizacji huminitarynych mówią o 300 tysiącach dzieci żołnierzy. Niektóre organizacje podają, ze w Kolumbii walczy ponad 10 tysięcy nieletnich. Dane Kościoła Katolickiego w Kolumbii mówią o istnieniu 6 tysięcy dzieci żołnierzy.

Jak zauważa Ks. Biskup Luis Augusto Castro Quiroga obecnie po raz pierwszy w Kolumbii myśli się o ofiarach przestępczości. Dotychczas jednie informowano kto ucierpiał w skutek konkretnego aktu przestępczości. Dziś myśli się jak pomoc ofiarom przestępstw. W Kolumbii żyje 3 miliony osób, które musiały zmienić miejsce zamieszkania w obawie o własne życie, z tego milion stanowią dzieci.

Na uwagę zasługuje fakt, ze cala Ameryka Łacińska jest terenem, na którym nie toczy się żadna wojna miedzy państwami. W 2004 roku opublikowano relatorium, w którym mówi się o dzieciach - żołnierzach walczących w Boliwii, Brazylii, Haiti, Paragwaju, Peru, Chile. W krajach tych nie toczy się obecnie żaden konflikt zbrojny. W wielu krajach istenieja szkoły wojskowe, w których podczas pokoju dzieci nie są angażowane w działania zbrojne, inaczej wygląda sytuacja podczas wojny. Przykładem może służyć wojna o Falklandy (1982), kiedy to argentyńskie dzieci ze szkol wojskowych zostały posłane na front i wielu z nich straciło życie.

Przemysł narkotykowy pochłania jako swoje ofiary wiele dzieci. Przykładem może być Rio de Janeiro, w tym 10 milionowym mieście w latach 1987 – 2000 ofiarami broni palnej stało się prawie 4 tysiące nieletnich. Mimo ze te ofiary nie mogą być traktowane jako dzieci - żołnierze to na uwagę zasługuje fakt, ze liczba zabitych jest większa niż w konfliktach zbrojnych w Kolumbii, Jugosławii, Afganistanie, Ugandzie, Izraelu, Palestynie. W tym czasie, kiedy w Brazylii zginęło w skutek postrzału 3.937 nieletnich w konflikcie miedzy Izraelem i Palestyną zginęło 467. Wiele tych śmierci to wynik egzekucji nieużytecznych dla przemytników osób.

Organizacja Human Right Watch (HRW) podaje ze w Kolumbii istnieje 11 tysięcy dzieci - żołnierzy, największa ilość na świecie – mniej więcej jeden na czterech nielegalnych żołnierzy kolumbijskich jest nieletni. Większość z nich pochodzi z biednych rodzin, niektórzy nie widząc innych szans na przetrwanie zgłaszają się na ochotników, inni są rekrutowani siłą. Po początkowym treningu – często wzmacnianym poprzez podawanie narkotyków – nieletni przeistaczają się w zimnych zabójców, często dlatego, że nie rozumieją co robią. Cyfry podawane przez Save the Children o nieletnich żołnierzach w Kolumbii są dużo większe, mówią o 14 tysiącach z czego wielu ma poniżej 15 lat. Poza wykorzystywaniem ich do prowadzenia walk, dzieci - żołnierze często as sprzedawani jako niewolnicy seksualni, pracownicy rolni, domowi, wykorzystywani jako posłańcy, szpiedzy. Dziewczęta często są wykorzystywane seksualnie przez komendanta lub cały oddział. Władze Kolumbii uważają, ze 35% żołnierzy “guerrilha” to nieletni.

UNICEF podaje, ze w Kolumbii dziewczęta w wieku 12 lat oddają się seksualnie grupa zbrojnym aby zapewnić bezpieczeństwo rodzinom. “Zmuszaja dziewczęta do kochania się z żołnierzami” tymi słowami gazety ukrywają horror dziewcząt wykorzystywanych przez dorosłych jako prostytutki. ONZ podaje, że chłopcy w wieku 12 lat są poddawani treningowi przy użyciu materiałów wybuchowych, broni i następnie uczestnika w walkach. ONZ podaje również, że Forças Armadas Revolucionárias da Colômbia (FARC) (Rewolucyjne Zbrojne Siły Kolumbii) zmuszają nieletnie dziewczęta - żołnierki aby były kochankami dorosłych żołnierzy. Niektóre oddziały zmuszają nieletnich do zabijania członków własnych rodzin. Według relatorium paramilitarnej organizacji Autodefesas Unidas da Colômbia (AUC) (Zjednoczona Samoobrona Kolumbii) oferuje ona nieletnim wypłatę w wysokości 100 dolarów lub ubranie w zamian za wykonywane usługi. AUC przyjął jako dolna granice wieku rekrutów 18 lat, jednak w jej szeregi ciągle są przyjmowani nawet poniżej 15 roku życia.

Według danych ONZ na świecie w ciągu ostatniej dekady ponad 2 miliony nieletnich zginęło w konfliktach zbrojnych, 6 milionów zostało rannych, wielu zostało sierotami. 500 tysięcy nieletnich zostało zmuszonych do zostania żołnierzami lub seksualnymi niewolnikami. Nieletni z 87 krajów pracują w 60 tysiącach kopalń, które ranią każdego roku 10 tysięcy dzieci.

“Reportarz “Maly żołnierz” zrealizowany przez Arte France ed Essi Film du Revê opowiada o grupie działającej w Liberii, która po 14 latach prowadzenia wojny opowiada dlaczego zabijali, torturowali, gwałcili..... Dla nich wojny była zabawa, podczas której np. dowódca kazał zjeść serce wroga aby wzmocnić się w walce.

Strony internetowe mówiące o nieletnich żołnierzach:

Relatorium o światowej sytuacji dzieci żołnierzy

Sytuacja dziewcząt żołnierzy w Kolumbii

Światowa mapa dzieci żołnierzy

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050818180825516