Krok ku wspólnej komunii luteran i metodystów

sob, 20 sie 2005, 19:23:52

Autor: Łukasz Gawryś

Na Zgromadzeniu ogólnym Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) stosunkiem 877 do 60 zaakceptowano "okresowe Eucharystyczną wspólnotę" - porozumienie komunijne ze Zjednoczonym Kościołem Metodystycznym (UMC).

Tym samym oba kościoły wkroczyły na drogę ku pełnej jednosci komunijnej - podobna uchwałę metodyści podjeli już w kwietniu zeszłego roku. Jakkolwiek nie podjęto jeszcze decyzji o czasie stałego porozumienia - krok ten napewno zbliża obie denominacje i jest ukoronowaniem 30 lat ekumenicznego dialogu pomiedzy nimi.

Biskup William Oden - urzędnik do spraw ekumenizmu w Zjednoczonej Metodystycznej Radzie Biskupów, który przyglądał się głosowaniu - nazwał je "historycznym ruchem" dla obu kościołow. "Zapraszamy siebie wzajemnie do naszych domów" - dodał. Dokument próbny ma również pomóc obu kościołom poradzić sobie z parafiami, które nie zgadzają sie z dokumentami.

W ostatnich latach dokumenty o wspólnej komuni głownych kościołów protestackich sa bardzo popularne np ELCA ma podpisane umowy z Kosciołem Episkopalnym, Kosciołem Morawiańskim, Kosciołem Prezbiteriańskim w USA, Zreformowanym Kościołem Ameryki i Zjednoczonym Kościołem Chrytsusa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050820172352932