Do Taize zdążają tysiące pielgrzymów

nie, 21 sie 2005, 13:10:33

Autor: Marcin Winiarski

Zbliża się termin pogrzebu br. Rogera z Taize. 23 sierpnia jego ciało spocznie na niewielkim, wiejskim cmentarzu - obok szczątków innych zmarłych braci. W uroczystości wezmą udział wielotysięczne zapewne rzesze pielgrzymów.

Wielu ludzi, którym bliska jest idea Taize, pragnie pospieszyć obecnie do tej burgundzkiej wioski, by towarzyszyć swemu ukochanemu bratu Rogerowi w ostatniej drodze. Wielu młodych jest już w Taize. Więcej jeszcze już tam zmierza, lub też właśnie przygotowuje się do drogi. Wyruszają także pielgrzymi z Polski. To wydaje się irracjonalne - jechać przez pół Europy, jakieś 800 kilometrów, tylko po to, by uczestniczyć w pogrzebie. W sercu czują jednak, że są mu to winni. Mają taką potrzebę, by spotkać się z nim jeszcze raz, choć już się do nich nie uśmiechnie i nie będzie głosił im Chrystusa. To ostatnie spotkanie - choć nie zabraknie łez - będzie bardzo szczególne. Będzie bowiem nie tylko wyrazem smutku, ale także - z pewnością - dziękczynienia Bogu za piękny dar, jakim był dla tego świata i ludzi br. Roger.

Pogrzeb odbędzie się dokładnie w tydzień od jego śmierci. Zwlekano z nim, by na uroczystośc mogli przybyć także bracia pełniący posługę wśród młodych zgromadzonych w Kolonii na Światowych Dniach Młodzieży. Już dziś wiadomo także, że do Taize spróbuje dotrzeć wielu spośród uczestników ŚDM. Są wśród nich i tacy, którzy - nie majac innej możliwości - chcą tam dojechać autostopem.

Przygotowania do pogrzbu trwają. Tymczasem młodzi przybywający do Taize mogą oddać hołd zmarłemu w Kościele Pojednania, gdzie od 18 sierpnia każdego dnia wystawione jest jego ciało. Setki osób przychodzą każdego dnia, by zadumą i modlitwą wyrazić mu swoją wdzięczność.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050820222833733