Benedykt XVI i muzułmanie

sob, 20 sie 2005, 23:41:15

Autor: Łukasz Gawryś

Podczas swojej wizyty w Niemczech papież Benedykt XVI przyjął w Domu Arcybiskupim przedstawicieli niektórych wspólnot muzułmańskich w Niemczech. Zaapelował do wyznawców Allaha, aby we współpracy z chrześcijanami zrobili wszytsko aby powstrzymać fale terroryzmu i fanatyzmu.

W spotkaniu wzieło udział dwudziestu muzułmanów, w tym trzy kobiety. Biskup Rzymu wspomniał, że wojny w imie Boga prowadzone przez obie religie powinny napełnic nas wszytskich wstydem, dodał ze te dramatyczne doświadczenia powinny ustrzec nas przed popełniem tych samych błedów.

Rozmowa dotyczyła niepokoju jaki budzi na świecie terroryzm "niosący śmierć, zniszczenie, płacz i rozpacz" - papież dodał, że jego celem jest skłócenie chrześcijan i wyznawców islamu. Zaprzeczył teori "zderzenia cywilizacji".

"Terroryzm - to perwersyjny i okrutny wybór, depczący święte prawo do życia i fundamenty cywilizowanego współistnienia. Jeśli zdołamy razem oczyścić serca z niechęci, sprzeciwić się wszelkiej nietolerancji i przemocy, położymy kres fali okrutnego fanatyzmu. Dodał, że jest to trudne ale możliwe do wykonania." - dodał.

Mówiąc ze rzeczach wspólnych Benedykt XVI podkreślił, że życie jest święte dla obu religi, dlatego szacunek dla człowieka powinnien być fundamentem porozumienia i pokonania siły niszczących ideologi.

Zapewniajać o swojej woli umacniania przyjaźni pomiedzy wyznawacami róznych religi papież przypomniał o wojnach jakie prowadzono. "Pamięć o tych smutnych wydarzeniach powinna obudzić w nas wstyd, bo wiemy przecież dobrze, jakie okrucieństwa popełniono w imię religii. Ta nauka przeszłości musi pomóc nam uniknąć takich błędów."

Przypomniając nauke Soboru Watykańskiego II "O Stosunku Kościoła do Religii Niechrześcijańskich" na temat islamu papież przytoczył: "Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność."

Zaapelował rownież do przedstawicieli o wychowanie nowych pokoleń i nieuleganie lekowi i pesymizmowi, a dialog pomiedzy obiema religiami - za konieczność, która przesądzi o przyszłości

Obserwatorzy watykańscy ocenili wypowiedzi papieża jako "niezwykle zaangażowane".
W Niemczech żyje około 3,2 mln muzułmanow z czego 2 mln ma pochodzenie tureckie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050820234115804