Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Gruzińscy święci

Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazała się kolejna książka. Bogato ilustrowana publikacja poświęconą została gruzińskim świętym i taki też nosi tytuł. Wydanie książki związane jest z dwoma znaczącymi wydarzeniami dla Cerkwi prawosławnej w Polsce i Gruzji, które będą miały miejsce we wrześniu bieżącego roku. Pierwszym z nich jest oficjalna wizyta w naszym kraju Patriarchy Gruzińskiego Eliasza II (2-7 września br.), a drugim dziesiąta rocznica kanonizacji syna obu Cerkwi – świętego archimandryty męczennika Grzegorza Peradze (18 września br.).

Książka składa się z 36 rozdziałów, każdy z których poświęcony jest jednemu świętemu lub grupie świętych. Odnajdujemy tu zarówno postacie świętych w mniejszym lub większym stopniu znanych wiernym naszej Cerkwi (św. Nino, św. królowa Tamara, św. król Dawid czy św. Grzegorz Peradze), jak i takich, o których zdecydowana większość nigdy nawet nie słyszała. Tymczasem opisy ich życia i działalności są często nie tylko pouczające i interesujące, ale nawet barwne i warte przybliżenia. Potwierdzeniem dla tego mogą był słowa autora wstępu do pracy – ks. Henryka Paprockiego: „Wydaje się, że przybliżenie czytelnikowi polskiemu niezwykłych postaci z gruzińskiego panteonu świętych może być bardzo pożyteczne. Całe pokolenia chrześcijan wychowywały się na żywotach świętych. W naszych czasach szczególnie potrzeba odpowiednich wzorów postępowania, aby iść trudną drogą prowadzącą do królestwa.”.

Za pośrednictwem opowiedzianych przystępnym językiem opisów życia najbardziej znanych postaci z dziejów Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej (jest ich wielokroć więcej, o czym może świadczyć zamykający pracę „Chronologiczny wykaz gruzińskich świętych”) czytelnik może ponadto poznać, choć nieco wybiórczo i skrótowo, bardzo burzliwą historię Gruzji, kraju, którym chrześcijaństwo pojawiło się już w I wieku, a stało się religią panującą już w IV wieku, jako drugi po Armenii kraj chrześcijański w dziejach.
Poza ikonkami wszystkich prezentowanych na jej łamach świętych, książka zawiera mapę współczesnej Gruzji oraz grafiki zaczerpnięte z gruzińskiego obszaru kulturowego. Czytelnikowi, który zechce głębiej zainteresować się tematyką pracy, autor przygotował również obszerną bibliografię.

Kolejna publikacja Jarosława Charkiewicza poświęcona niezwykle bogatej i różnorodnej prawosławnej hagiografii wydaje się być szczególnie godna polecenia dla wiernych Cerkwi oraz innych chrześcijan, poszukujących wzorców dla swojego życia duchowego.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050824004347626

No trackback comments for this entry.
Gruzińscy święci | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń