Czy płód czuje ból?

sob, 27 sie 2005, 01:00:46

Autor: Ewa

Prawniczka, która pracowała dla proaborcyjnej organizacji oraz dyrektorka kliniki przeprowadzającej aborcje współautorkami raportu dotyczącego problemu bólu płodowego podaje Wednesday. Kontrowersyjny dokument, który wywołał burzę nie tylko w środowisku medycznym, zredagowany został przez pięciu badaczy z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco. Z raportu opublikowanego w The Journal of the American Medical Association wynika, że płód nie czuje bólu aż do około siódmego miesiąca ciąży. Twierdzenie to wywołało natychmiastową krytykę antyaborcyjnych działaczy oraz innych badaczy.

Kanwaljeet Anand z Uniwersytetu w Arkanas, przewidział, że ów raport oburzy wielu naukowców, którzy zaznajomieni są z tą dziedziną bardziej, niż wydają się być autorzy raportu. Douglas Johnson, dyrektor National Right to Life Committee w Waszyngtonie, stwierdził, że raport jest stronniczy. Mówi, że jeśli Kongres chce poznać obiektywną ocenę, czy cielęta i owce są zabijane humanitarnie, nie powinien raczej posiłkować się raportem tych, którzy obsługują rzeźnię.

Główna autorka raportu, studentka medycyny UCSF Susan J. Lee, jest także prawnikiem. Przed rozpoczęciem studiów medycznych pracowała przez osiem miesięcy jako adwokat dla National Abortion and Reproductive Rights Action League, teraz NARAL Pro - Choice America. Kolejna autorka Eleanora Drey jest dyrektorem Women`s Options Center at San Francisco General Hospital, gdzie przeprowadzane są aborcje.

Przed opublikowaniem raportu informacja o bólu odczuwanym przez płód miała zmniejszyć liczbę aborcji. Jeśli ciąża, którą kobieta chciała usunąć, trwała przynajmniej 20 tygodni, lekarz miał obowiązek poinformowania jej, że płód może czuć w czasie zabiegu ból. Do obowiązku lekarza należało także zaproponowanie specjalnego znieczulenia dla płodu. Według tez zawartych w raporcie płód nie czuje bólu do 29 tygodnia ciąży.

Czy opublikowanie tej informacji wpłynie znacząco na wzrost liczby aborcji?

Piszący do Catholic World News felietonista zapytał "Jeśli i tak masz zamiar zabić dziecko, co za różnica czy będzie czuło ból?"

Catherine DeAngelis, główna redaktorka pisma, w którym opublikowano raport, orzekła, że ani Lee ani Drey nie ujawniły dziennikowi powiązania z aborcją przez pracę, czy adwokaturę. Dodała jednak, że nawet gdyby wiedziała o tym, nie wpłynęłoby to na jej decyzję o wydrukowaniu raportu.

DeAngelis uważa, że jego autorzy są specjalistami z różnych dziedzin, łącznie z anatomią i anestezjologią. Dodaje, że jest to przekrojowe opracowanie pięciu osób reprezentujących wszystkie pożądane obszary wiedzy. DeAngelis twierdzi ponad to, że artykuł pozwoli uporządkować lekarzom wiedzę o problemie bólu płodowego.

Pojawia się jednak pytanie, czy ów raport nie stracił na obiektywności, skoro jego współautorkami są kobiety, których praca wiązała bądź nadal wiąże się z aborcją?

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050827005313596