Benedykt XVI apeluje o wolność religijną w Iraku

pon, 29 sie 2005, 00:24:24

Autor: Mirosław Miarczyński

Papież Benedykt XVI przyjął 25 sierpnia br. na audiencji w Castel Gandolfo irackiego ministra spraw zagranicznych Hoshyara Zebariego - podała Agencja Zenit.

Podczas spotkania papież zwrócił się do gościa z prośbą, by kształtująca się obecnie konstytucja tego kraju respektowała wolność religijną.

Iracki minister spotkał się również z watykańskim sekretarzem Stanu kard. Angelo Sodano.

Jak podały źródła watykańskie, podczas obu spotkań omówiono obecną sytuację Iraku, a w szczególności tekst przyszłej irackiej konstytucji, która została przedstawiona do aprobaty Zgromadzeniu Narodowemu (wiadomo już, że Zgromadzenie odłożyło bezterminowo debatę nt. konstytucji). Zajęto się również ważnym zagadnieniem wolności religjnej.

Rozmówcy podkreślili również, że odbudowa instytucji państwowych musi się odbywać w klimacie dialogu, do którego włączone zostaną wszystkie grupy religijne i różne odłamy społeczeństwa.

Zenit informuje, że pierwszy projekt konstytucji przewidywał, iż islam jest oficjalną religią państwa, stanowi podstawowe źródło legislacji i zabrania się przyjmowania ustaw z nim sprzecznych.

W Iraku żyje ok. 800 tys. chrześcijan różnych wyznań i obrządków, którzy stanowią ok. 3 proc. populacji. Najliczniejszą grupę chrześcijan stanowią chaldejczycy, pozostający w łączności z Rzymem.

Nuncjusz apostolski w Bagdadzie abp Fernando Filoni podkreślił przed mikrofonami Radia Watykańskiego, że wizyta irackiego ministra spraw zagranicznych u papieża stanowi bardzo ważny moment w obustronnych relacjach. Jej znaczenie wynika z podejmowanej tematyki: wolność religijna, wolność sprawowania kultu oraz stosunki między muzułmańską większością i chrześcijańską mniejszością.

Filoni wypowiedział się też na temat dialogu międzyreligijnego w Iraku. Zwrócił on uwagę, że nie ma jakichś szczególnych rozmów, natomiast w codzienności toczy się dialog między muzułmanami i chrześcijanami. Nie brakuje też obustronnych spotkań. "Patriarcha chaldejski, konferencja biskupów oraz niektórzy przywódcy muzułmańscy rozmawiali na temat przyszłości islamu i chrześcijaństwa. Przypomnieli oni, że wolność religijna oraz wolność sprawowania kultu powinny być zagwarantowane" - powiedział nuncjusz.

Jeśli chodzi o dzień powszedni chrześcijan w Iraku, to - jak podkreślił abp Filoni - nie różni się on od położenia reszty Irakijczyków: tymczasowość, niepewność, brak pracy, energii elektrycznej i innych mediów. "Oczywiście w poszczególnych przypadkach dochodzi do aktów nietolerancji, ale nie należy nimi obarczać całego islamu, lecz odizolowane grupki" - dodał nuncjusz.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050829002137422