Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy mogę zostać ministrantką ?

Pytania i odpowiedziChciałam dowiedzieć się, czy w Polsce ministrantką mogę zostać w każdej diecezji, czy też wymaga to specjalnego pozwolenia? Bardzo mi na tym zależy, gdyż takie czuję powołanie.

Zgodnie z zaleceniem Kościoła ministrantki powinny być wprowadzane tylko jeśli istnieje rzeczywista potrzeba w parafii czy ogólnie na terenie danego Kościoła lokalnego (czyli gdy istnieją wyraźne niedobory w służbie ołatarza). Jeśli ministrantow jest pod dostatkiem należy tego unikać, gdyż środowisko ministranckie jest szczególnym miejscem wzrostu powolań kaplańskich, integracji oraz duchowej formacji chłopców, a pojawienie się dziewcząt może spowodować dezintegrację tej specyficznej grupy i powoduje spadek liczby chłopców chcących przystąpić do zaszczytnej slużby ołtarza.

Tradycja służby liturgicznej za swój prawzór posługi ministranckiej uznaje wysłanie Apostołów przez Pana Jezusa do Jerozolimy aby przygotowali ostatnią wieczerzę. Jak wiemy wśród Apostołów nie było kobiet.

Dopiero po tym wstępie pozwolę sobie doradzić udanie się do proboszcza w tej sprawie. Nawet jeśli w danej diecezji służba ministrantek jest dozwolona ostateczna decyzja należy tutaj do proboszcza, który sam lub poprzez swojego wikarego przyjmuje kandydatów do służby ołtarza.

Jakub Sowiński, student teologii II. roku PWT we WrocławiuOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050829211312415

No trackback comments for this entry.
Czy mogę zostać ministrantką ? | 32 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy mogę zostać ministrantką ?
Katarina wto, 30 sie 2005, 13:39:37
Jestem oburzona odpowiedzią p.Jakuba Słowińskiego. Nie to, żebym była specjalną zwolenniczką służby liturgicznej kobiet, ale pańska reakcja na list rozmiłowanej w Panu Bogu dziewczynki do najsubtelniejszych i najwłaściwszych nie należy! Osobiście JA po przeczytaniu takiej odpowiedzi poczułabym się urażona i odepchnięta, a także znacznie gorsza od chłopców- tak bowiem pan ujął swoją wypowiedź. Radzę na przyszłość zastanowić się nad tym, w jaki sposób i do kogo pan pisze. Katarina

---
Katarina

 
Czy mogę zostać ministrantką ?
dluhomil wto, 30 sie 2005, 16:33:49
Chłopcolubstwo autora odpowiedzi bawi, i rozbraja ideologicznym zacietrzewieniem. Nie wszyscy faceci tak uwazaja. Zas dziewczynki zanim rzucicie pieniążek na tace zastanowcie sie, czy wasza kasa ma taką samą moc co pieniążek rzucony przez chlopcow. W przeciwnym razie z chlopcolubcami nie wygracie, bo jestescie dziewczynkami:)
 
Czy mogę zostać ministrantką ?
Maciek wto, 30 sie 2005, 17:10:16

Przede wszystkim denerwuje arogancja Katairiny i Dluhomila. Kochani, Jakub odpowiedział ZGODNIE ze stanowiskiem KRK. Jeśli wam się ono nie podoba, to zmieńcie sobie Kościół na przykład na Mariawicki. Natomiast inwektywy za to, że odpowiedź wam się nie podoba świadczy o waszej kulturze, a nie o kulturze autora.

Wolicie, żeby Jakub was okłamywał w imię źle pojmowanego dopieszczania?

Wrrrrr. Jak ja nie lubię politycznej poprawności.

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 
Czy mogę zostać ministrantką ?
kacerz_Marek wto, 30 sie 2005, 18:02:08

Wybacz mi, Maćku, to, co zrobię, ale pozwolę sobie na polityczną poprawność... Otóż moja odpowiedź na pytanie zadane przez gościa serwisu brzmi tak:

Witaj!

Niezmiernie cieszę się z Twojego pytania! Czekałem, kiedy tylko dziewczęta zaczną dopominać się swoich praw. No i doczekałem się. Równouprawnienie sięga coraz dalej i jeśli Pan pozwoli, to będzięmy mieli już niedługo kapłanki. Ale ja tu się rozmarzyłem, a na pytanie nie odpowiedziałem.

Otóż fundamentalistyczne, staroświeckie i zachowawcze podejście Kościoła (tworzonego przecież całkowicie przez mężczyzn) przestaje być brane pod uwagę przez światłych proboszczów. Dopuszczają oni, nawet gdy nie ma takiej potrzeby, do służby Ołtarza także kobiety. Pozwala to rozbudzić tłumione wcześniej powołania kapłańskie u dziewcząt. Co prawda Kościół sam dopuszcza je do bezposredniej służby w prezbiterium, ale w zasadzie tylko, jeżeli nie ma chłopców, którzy by się tego podjęli. Natomiast proboszczowie, wbrew wskazaniom tych konserw z Watykanu, umniejszają wreszcie rolę chłopców i otwierają drogę dziewczętom.

Zatem, jak widzisz, Twoje powołanie do służby Oltarza (a w niedalekiej przyszłości może i nawet kapłańskie) posiada pełną możliwość realizacji, pod warunkiem, że nie będzie chętnych do tej roli chłopców. Kościół się zmienia, kobiety mają coraz więcej praw i w końcu egalitarystyczne poglądy zaczynają dominować nad staroświeckim podejściem 'tylko mężczyźni'.

Pozdrawiam,

taki fajny bo taki postępowy X.

I nie ma bata, nie podpiszę się pod tym... Brrr, mierzi mnie to, co sam napisałem. :/ To taka alterantywa dla tych, ktorych mierzi prawda.

Pozdrawiam, Marek

PS. Jeszcze raz przepraszam myślącą i kochającą prawdę część czytelników portalu... :(

---
Życie bez Boga jest jak latająca łopata - bez sensu.

 
Czy mogę zostać ministrantką ?
Bartek.D wto, 30 sie 2005, 21:37:57

Dlaczego odpowiadasz Kuba w ten sposób? Może troszę delikatności. Kościoł przekreśla rolę kobiet- kapłanów. Coś tu nie gra.. W Litani Loretańskiej do"NMP" Maria jest nazwana Królową Apostów. Już wiesz o co mi chodzi....

 
Czy mogę zostać ministrantką ?
Jonatan wto, 30 sie 2005, 21:53:06
Wśród Apostołów nie było też Polaków tylko sami Żydzi...:-P
 
Rzeczywiście odpowiedź na moje pytanie była zniechęcająca
Pietrucha wto, 30 sie 2005, 22:44:53
Ale nie mnie :-)
Niech Pan Jakub się zapozna z moją polemiką w dziale Polemiki pozdrawiam
 
Czy mogę zostać ministrantką ?
polanowski śro, 31 sie 2005, 00:35:53
Przed ministrantkami - uchroń nas, Panie!
Od ministrantek - uwolnij nas, Panie!

Exaudi nos, Domine!!!
 
Czy mogę zostać ministrantką ?
domkov pon, 9 sty 2006, 16:09:15
Na niektóre komentarze wnętrzności mi się przewracają. Jestem bardzo wierzącą i praktykującą katoliczką, ale miejsca dla siebie w swojej parafii oprócz zwyklego uczęszczania do kościoła nie widzę. Ministrantów jest u nas ponad 80 więc nie mam czas. Dziwczyny nie mogą czytać o robią to ministranci. Śpiewać w chórku nie mogę bo nie mam zbytnio głosu i na dodatek w nim są osoby zdecydowanie ode mnie młodsze. Innego rodzaju służby w mojej prafii nie zauważyłam. Jeśli nie kapłaństwo kobiet, to przynajmniej ministrantura dziewczyn!

---
domkov
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń