Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Homeopatia jak placebo

Artykuł opublikowany w najnowszym numerze renomowanego pisma medycznego "Lancet" podważa efektywność działania środków homeopatycznych. Autorzy pracy porównują skuteczność leków homeopatycznych do placebo.

 Dr Matthias Egger z Uniwersytetu Berneńskiego w Szwajcarii i jego współpracownicy przeanalizowali 19 elektronicznych baz danych i wyniki porównali z naukowymi badaniami z dziedziny medycyny konwencjonalnej.

Badacze losowo wybrali 110 badań klinicznych z dziedziny homeopatii kontrolowanych przy pomocy placebo i porównali je ze 110 badaniami klinicznymi z dziedziny medycyny konwencjonalnej.

Naukowcy doszli do wniosku, że dobrze i na szeroką skalę przeprowadzone badania homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania tych środków. W przypadku natomiast medycyny konwencjonalnej efekty te są dostrzegalne.

W artykule redakcyjnym "Lancet" wzywa lekarzy, aby wykazali się uczciwością w kontaktach z pacjentami informując ich o braku korzystnych działań tego rodzaju środków. Jednocześnie redaktorzy każą zastanowić się nad porażką współczesnej medycyny w zapewnieniu pacjentom zindywidualizowanej opieki.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050829223129359

No trackback comments for this entry.
Homeopatia jak placebo | 20 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Homeopatia jak placebo
Natalia Róża pon, 29 sie 2005, 22:43:07

Przepraszam za epitet, ale to jakaś bzdura! Z zapalenia ucha dwa tygodnie leczyłam córkę z pomocą antybiotyków. A zpomocą homeopatii - dwa dni. I to skutecznie, nie ruinując układu odpornościowego.

Dziwne te badania...

---
Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

 
Homeopatia jak placebo
badiaga pią, 2 wrz 2005, 22:34:54

Homeopatia powstała 200 lat temu i cały czas jest atakowana przez przedstawicieli medycznego establiszmentu. Wiadomo,że zarówno wydawca "Lancet" jak też prof. Egger ze Szwajcarii do zwolenników homeopatii nie należą. Wielu pacjentów wybiera leczenie homeopatyczne. W UK na przykład,takie leczenie jest pokrywane z funduszy NHS (tutejsza Kasa Chorych). Z informacji publikowanych w prasie brytyjskiej w związku z tym artykułem  w "Lancet" wynika,że coraz większa liczba pacjentów decyduje się na taką terapię. Za pacjentami "idą" ich pieniądze z ubezpieczenia, można się tylko domyslać skąd taka złośc na homeopatię.

Porównajmy skuteczność penicyliny u pacjentów z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Penicylina nie będzie działać u pacjentów z infekcją o podłozu wirusowym, nie zadziała tez tam gdzie infekcja jest wywołana przez szczepy oporne na penicylinę, nie zadziała tez tam gdzie objawy infekcji wywołane zostały przez czynnik alergiczny. Natomiast u pacjentów uczullonych na penicyline nie tylko nie zadziała ale tez wywoła szereg objawów niepożądanych. Bedzię ona skuteczna tylko u wąskiej grupy badanych. Jak penicylina poradzi sobie z badaniem tak skonstruowanym żeby zignorować dobrodziejstwa jakie dla pacjentów niesie antybiotykoterapia?

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń