Czy papież ograniczy dostęp homoseksualistów do kapłaństwa?

wto, 30 sie 2005, 00:44:01

Autor: Dominika Springer

W Watykanie pojawiły się informacje o możliwości wprowadzenia zmian, ograniczających dostęp do stanu kapłańskiego homoseksualistom. Papież Benedykt XVI rozpoczął w związku z tym analizę projektu dokumentu przygotowanego przez Kongregację Edukacji Katolickiej i Seminariów, regulującego tą sprawę.

Projekt ten – po raz pierwszy w historii kościoła – dopuszcza możliwość uznania homoseksualizmu za przesłankę dyskwalifikującą chętnych do wstąpienia do stanu kapłańskiego. Do tej pory podczas selekcji kandydatów do seminariów nie brano w ogóle pod uwagę – ze względu na celibat obowiązujący księży – kwestii orientacji seksualnej.

Te planowane posunięcia Watykanu media łączą z falą skandali seksualnych, jakie ostatnio rozpętały się w Kościele katolickim. Ujawniono bowiem kilka przypadków wykorzystywania seksualnego młodych księży przez ich przełożonych.

Wprowadzenia takiego ograniczenia wiązałoby się jednak z kolejnymi problemami dla Kościoła Katolickiego. Spadłaby niewątpliwie liczba kandydatów chętnych do wstąpienia do stanu duchownego. Ponadto jak wskazuje prof. J. Haldane z Uniwersytetu Św. Andrzeja przyjęcie takiego rozwiązania napotka na pewno silny opór społeczny. Nawet jeśli kościół podkreślać będzie, że nie jest to atak na gejów, i że nie jest to równoznaczne z udzieleniem nagany moralnej homoseksualistom (również tym żyjącym w celibacie).

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050830004031424