Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dom Helder Câmara

27 sierpnia Kościół Brazylijski obchodził 6 rocznice śmierci Dom Helder Câmara, apostoła, który wyraźnie wpisał się w historii Brazylii stając po stronie biednych. Poprzez całe życie czy to jako ksiądz, czy jako biskup ukazał swój wielki charyzmat, aby bronić sprawiedliwości w imię jedności dzieci Bożych.

Dom Helder urodził się w Fortalezie (stan Cezará w Brazylii) 7 lutego 1909 roku. Był synem prostej rodziny katolickiej. Jego rodzice mieli 13 dzieci, on był 11. W wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Fortalezie.

Podczas studiów seminaryjnych wykazał się tak błyskotliwym umysłem oraz dojrzałością, że Stolica Apostolska wyraziła zgoda na udzielenie mu święceń kapłańskich w 1931 roku – kiedy miał zaledwie 22 lata życia.

Już jako młody ksiądz został mianowany dyrektorem Departamentu Edukacji stanu Cezará, następnie został przeniesiony do Rio de Janeiro gdzie mieszkał oraz pracował przez 28 lat. W 1952 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji świętego Sebastiana w Rio de Janeiro. W tym czasie zorganizował Cruzada São Sebastian, aby pomoc mieszkańcom favel oraz założył Banco da Providencia mający na celu pomoc biednym rodzina. Był założycielem Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) oraz współzałożycielem Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM).

Jako sekretarz generalny CNBB wprowadził wiele idei służących adaptacji Kościoła Brazylijskiego do czasów współczesnych oraz pomocy najbiedniejszym.

Dom Helder w 1964 roku został mianowany arcybiskupem Olinda i Recife, funkcje ta sprawował 20 lat. To właśnie wtedy zasłynął jak glos “tych, którzy nie maja głosu” stając po stronie ubogich. W jego naukach zawsze obok wiary chrześcijańskiej stawała walka o miłość i pomoc biednym. Z tego powodu cierpiał prześladowania, w czasie dyktatury wojskowej w Brazylii istniał zakaz transmitowania i wydawania jego nauk.

Z powodu walki o poprawę warunków życia dla najbiedniejszych został ogłoszony komunistą iiele wycierpiał za czasów rządów dyktatury wojskowej. Jednak postać Dom Helder zdobywała z każdym dniem coraz większy szacunek w Brazylii i poza granicami. Dzięki jego wysiłkom powstało wiele projektów pomocy dla biednej Brazylijskiej północy.

Pod koniec lat 90 rozpoczął prowadził kapanie “Rok 2000 bez głodu”. Napisał wiele książek, które zostały wydane w ponad 30 językach. Otrzymał prawie 600 odznaczeń oraz 32 razy przyznano mu tytuł doktora "honoris causa". Wiele Brazylijskich miast przyznało mu honorowe obywatelstwo.

Zmarł 27 sierpnia 1999 roku i w historii Brazylii jest pamiętany jako pasterz, który miał odwagę zrealizować marzenie walki o świat sprawiedliwy, zjednoczony bez różnic klasowych. Dla uczczenia pamięci o Dom Helder Câmara CNBB w 2002 roku ufundowało jego imieniem nagrodę prasową oraz w 2005 roku centrum Wiara i Polityka.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050831012445753

No trackback comments for this entry.
Dom Helder Câmara | 20 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Joel pią, 2 wrz 2005, 00:08:17
musiał byc niesamowitym człowiekiem o naprawde wielkim sercu.Dzięki Bogu za takich ludzi!

---
Joel

 
Admin sob, 3 wrz 2005, 00:41:10

No to możecie Panowie zacząć swój dialog od początku - kulturalnie i z poszanowaniem drugiej strony. A pyskówki (proszę po raz n-ty) uprawiajcie sobie na priv. Nie bawi mnie ani ich czytanie ani wgłębianie się, kto miał rację, kto prowokował etc. więc wszelkie Wasze potyczki będę po prostu wywalać. Co widać na załączonym przykładzie.

Sugeruję na przyszłosć wyrażanie swojej opinii słowami nieco bardziej dyplomatycznymi. Pana Crusadera zapraszam do napisania polemiki z ww. artykułem, jeśli nie zgadza się z jego tezami - z przyjemnością ją zamieszczę, o ile zamiast określeń typu "pożyteczny idiota" i epitetów takich jak "ignorant" znajdzie się tam uzasadnienie negatywnej opinii o wspomnianym w tekście duchownym. Myśle, że będzie to z większym pożytkiem dla użytkowników serwisu.

Marcin, na przyszłosć bądź uprzejmy darować sobie określenia Jezusa komunistą - nawet jeśli dla Ciebie takie określenie jest komplementem. Pomijając fakt, że jest ono z chrześcijańskiego punktu widzenia nieprawdziwe (chyba że wymieszamu chrześcijaństwo z różnymi New Age), takie stwierdzenie obraża ludzi, którzy (lub których bliscy) doznali od komunistów wiadomo czego.

To by było na tyle.

JG

 
artursac sob, 3 wrz 2005, 01:00:45
Dom Helder powiedzial: "Kiedy dam jesc biednym, nazywaja mnie swietym, kiedy mowie ze biedni sa glodni nazywaja mnie komunista". Do poglebienia swojej wiedzy na temat tego wielkiego czlowieka zapraszam na strone http://www.domhelder.com.br/
 
dobry czerwony to martwy czerwony
Crusader sob, 3 wrz 2005, 01:01:07
bp Camara był jednym z najwredniejszych przedstawicieli teologji wyzwolenia. nie był zapewne agentem komunistycznym, lecz tak zwanym pożytecznym idiotą, który w swych pismach określał markizm jako współczesny humanizm i znacząco milczał nt zbrodni i zniewolenia ustroju komunistycznego. Camara krył m.in dwu udających dominikanów pochodzących z Polski agentów ("księza patrioci"), którzy mieli za zadanie wywołać rewolucję bolszewicką w Brazylii. Więcej na temat tej persony w książce Józefa Mackiewicza "Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy" (Rozdział: "Półprawdy Dom Heldera czy jakośtam")

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 
artursac sob, 3 wrz 2005, 01:03:03
Jan Pawel II podczas wizyty w Recife w 1980 roku powiedzial o Dom Helder "Irmão dos pobres e meu irmão." - "Brat biednych i moj brat"
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń