Dom Helder Câmara

czw, 1 wrz 2005, 23:47:50

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

27 sierpnia Kościół Brazylijski obchodził 6 rocznice śmierci Dom Helder Câmara, apostoła, który wyraźnie wpisał się w historii Brazylii stając po stronie biednych. Poprzez całe życie czy to jako ksiądz, czy jako biskup ukazał swój wielki charyzmat, aby bronić sprawiedliwości w imię jedności dzieci Bożych.

Dom Helder urodził się w Fortalezie (stan Cezará w Brazylii) 7 lutego 1909 roku. Był synem prostej rodziny katolickiej. Jego rodzice mieli 13 dzieci, on był 11. W wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Fortalezie.

Podczas studiów seminaryjnych wykazał się tak błyskotliwym umysłem oraz dojrzałością, że Stolica Apostolska wyraziła zgoda na udzielenie mu święceń kapłańskich w 1931 roku – kiedy miał zaledwie 22 lata życia.

Już jako młody ksiądz został mianowany dyrektorem Departamentu Edukacji stanu Cezará, następnie został przeniesiony do Rio de Janeiro gdzie mieszkał oraz pracował przez 28 lat. W 1952 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji świętego Sebastiana w Rio de Janeiro. W tym czasie zorganizował Cruzada São Sebastian, aby pomoc mieszkańcom favel oraz założył Banco da Providencia mający na celu pomoc biednym rodzina. Był założycielem Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) oraz współzałożycielem Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM).

Jako sekretarz generalny CNBB wprowadził wiele idei służących adaptacji Kościoła Brazylijskiego do czasów współczesnych oraz pomocy najbiedniejszym.

Dom Helder w 1964 roku został mianowany arcybiskupem Olinda i Recife, funkcje ta sprawował 20 lat. To właśnie wtedy zasłynął jak glos “tych, którzy nie maja głosu” stając po stronie ubogich. W jego naukach zawsze obok wiary chrześcijańskiej stawała walka o miłość i pomoc biednym. Z tego powodu cierpiał prześladowania, w czasie dyktatury wojskowej w Brazylii istniał zakaz transmitowania i wydawania jego nauk.

Z powodu walki o poprawę warunków życia dla najbiedniejszych został ogłoszony komunistą iiele wycierpiał za czasów rządów dyktatury wojskowej. Jednak postać Dom Helder zdobywała z każdym dniem coraz większy szacunek w Brazylii i poza granicami. Dzięki jego wysiłkom powstało wiele projektów pomocy dla biednej Brazylijskiej północy.

Pod koniec lat 90 rozpoczął prowadził kapanie “Rok 2000 bez głodu”. Napisał wiele książek, które zostały wydane w ponad 30 językach. Otrzymał prawie 600 odznaczeń oraz 32 razy przyznano mu tytuł doktora "honoris causa". Wiele Brazylijskich miast przyznało mu honorowe obywatelstwo.

Zmarł 27 sierpnia 1999 roku i w historii Brazylii jest pamiętany jako pasterz, który miał odwagę zrealizować marzenie walki o świat sprawiedliwy, zjednoczony bez różnic klasowych. Dla uczczenia pamięci o Dom Helder Câmara CNBB w 2002 roku ufundowało jego imieniem nagrodę prasową oraz w 2005 roku centrum Wiara i Polityka.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050831012445753