Religia w szkole czy w parafii?

pon, 5 wrz 2005, 13:48:46

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 19 i 21 sierpnia sondaż, w którym respondentom zadawano pytanie: gdzie powinny odbywać się lekcje religii. Ponad połowa pytanych między 15 a 30 rokiem życia uznała, że lekcje powinny odbywać się w szkole, ale aż 37 procent uważa, że religii powinno się nauczać w parafiach.

Według sondażu najwięcej zwolenników nauczania religii w parafiach jest w miastach powyżej pięciuset tysięcy mieszkańców, natomiast w mniejszych miastach jest zazwyczaj odwrotnie – młodzi ludzie chcą, aby religii nauczano przede wszystkim w szkołach.

Badanie „Rzeczpospolitej” zostało przeprowadzone na osobach, które uczą się religii w szkole po 1990 roku. Okazuje się, że przedmiot ten nie wzbudza już takich emocji jak piętnaście lat temu.

Przypomnijmy, że we wrześniu 1990 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło sprawdzić, czy należy przywrócić, czy też wprowadzić nauczanie religii do szkół. Owa decyzja resortu wywołała wtedy polityczną dyskusję na ten temat. Obecnie religię w szkole potwierdzają zapisy konkordatu, a jej miejsca nie podważają partie polityczne.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050905123632601