Turcja: Muzułmanie organizują sympozjum międzyreligijne

wto, 6 wrz 2005, 02:13:34

Autor: Mirosław Miarczyński

Tureccy muzułmanie zaprosili papieża Benedykta XVI do uczestnictwa w międzyreligijnym sympozjum, które ma się odbyć w dniach 25-30 września br. w prowincji Hatay - informuje Agencja AsiaNews.

Sympozjum pod hasłem "Spotkanie cywilizacji" odbędzie się w starożytnej Antiochii. Na sympozjum, organizowane przez prefekta prowincji oraz tamtejszych muzułmanów, zostało zaproszonych ok. 170 osobistości z różnych stron świata.

Region Hatay, którego stolicą jest Antiochia, znajduje się przy granicy z Syrią. Słynie ona z tego, że trzy religie monoteistyczne - islam, chrześcijaństwo i judaizm - żyły tam w pokoju.

Inicjatywa zwołania sympozjum spotkała się z poparciem tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana, przywódcy partii islamskiej. Uznał on, że region Hatay jest "ważnym przykładem", można przezeń przekazać Europie pozytywne przesłanie. Zapewnił, że każdy wysiłek w tym kierunku znajdzie jego poparcie.

Jednakże przychylności Erdogana nie podzielają wszyscy członkowie jego partii, którzy usiłowali zablokować inicjatywę, oskarżając ją o prozelityzm. Publicysta dziennika "Milliyet" Fuat Gecen stwierdził nawet, że "Hatay watykanizuje się". Oskarżył on też Kościół o przeciąganie studentów islamskich do chrześcijaństwa przez okazywania im różnorakiej pomocy.

Oskarżenia Gecena spotkały się z natychmiastową repliką nie tylko chrześcijan, ale i tureckich polityków, którzy zarzucili mu mieszanie ideologii i religii.

Mehmet Soydan z partii islamskiej zwrócił uwagę Gecenowi, że każdy człowiek powinien żyć i postępować zgodnie ze swoją wiarą w poszanowaniu innych ludzi. Wezwał go też do tego, by zainteresował się postępowaniem muzułmanów oraz pomógł im poznać Koran, a nie strofował Kościoła. "Wszyscy powinni troszczyć się o budowę pokoju, a nie przygotowywać wojnę" - podsumował Soydan. I dodał: "W Europie tureccy muzułmanie cieszą się wolnością wyznawania własnej religii, nie zabraniajmy zatem innym wyznawać ich własnej religii, a poza tym od najdawniejszych czasów w naszym kraju trzy religie monoteistyczne żyły obok siebie".

Celem I Sympozjum Międzyreligijnego w Antiochii, przygotowanego po raz pierwszy w całości przez muzułmanów, jest wezwanie wyznawców religii monoteistycznych do przeżywania własnej religii w szacunku dla innych.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050906015347715