W cerkwiach po polsku

śro, 14 wrz 2005, 01:28:16

Autor: Mirosław Miarczyński

Od października w dwóch w dwóch białostockich cerkwiach: św. Ducha i św. Serafina (w podziemiach katedry św. Mikołaja) odprawiane będą prawosławne nabożeństwa w języku polskim. W Kurii prawosławnej,zostały omówione szczegóły organizacyjne wprowadzenia języka polskiego do cerkwi. W sprawie tej zostanie wydana oficjalna decyzja biskupa  białostocko-gdańskiego Jakuba.

Jednym z powodów tej decyzji jest rosnąca liczba małżeństw mieszanych.

- Chcemy zacząć odprawiać jedną z niedzielnych liturgii po polsku, żeby ich przyciągać - mówi "Kurierowi Porannemu" proboszcz parafii św. Ducha, ks. Jerzy Boreczko. - Wielu młodych zniechęca to, że nie rozumieją języka starocerkiewno-słowiańskiego, w którym odprawiają się liturgie. Od dawna postulują wprowadzenie polskiego. Nie możemy pozostać obojętni.

Jednak nie wszyscy są nastawieni entuzjastycznie do nabożeństw po polsku. Wiele rodzin prawosławnych jest bardzo przywiązana do swojej wiary i tradycji. Podkreśla się też iż "jeśli ktoś nie chodzi do cerkwi, tego nabożeństwo po polsku też nie zachęci", a problem nierozumienia języka wydaje się nieco sztuczny, gdyż istnieją przecież polskie tłumaczenia tekstów liturgicznych.

Zdaniem Dariusza Żdanuka, przewodniczącego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce język polski - przynajmniej częściowo - będzie wchodził do cerkwi, choćby dlatego, że jest coraz więcej prawosławnych Polaków, którzy nie znają ani rosyjskiego, ani białoruskiego czy ukraińskiego.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050914012044311