Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Na kilka dni przed Zjazdem

W Gnieźnie trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającego się już w piątek VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Tematem wiodącym kongresu – który, jako doroczna impreza zyskuje coraz większe znaczenie w skali nie tylko krajowej, ale i międzynarodowej – będzie “Europa dialogu”. W Zjeździe weźmie udział około 700 liderów ruchów i organizacji religijnych z całego kontynentu.Wśród uczestników spotkania będą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, a także mniejszości żydowskiej i muzułmańskiej. W obradach uczestniczyć będą także znamienici politycy – m.in. Helmut Kohl, Hanna Suchocka i Tadeusz Mazowiecki. W najświeższych informacjach nie ma jednak potwierdzenia, że do Gniezna przybędzie także prezydent Ukrainy – Wiktor Juszczenko, którego obecność była zapowiadana. Wiadomo natomiast, że będzie obecny słynny ukraiński dysydent – Mirosław Marynowicz.

Wybór dialogu, jako wiodącego tematu kongresu, nie jest przypadkiem. Jest on bowiem nie tylko środkiem porozumienia, ale dzięki porozumieniu także budowy “wspólnego, europejskiego domu”. Podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego dialog będzie omawiany w bardzo szerokim znaczeniu. Będzie mowa o dialogu pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań, pomiędzy religiami, a także z ludźmi niewierzącymi, których w Europie nie brakuje, a którzy są tak samo jej “domownikami” i tak samo musimy z nimi współpracować dla wspólnego dobra. Będzie też mowa o dialogu pomiędzy Kościołami a strukturami Unii Europejskiej.

Z przyczyn organizacyjnych kongres nie będzie dostępny dla każdego chętnego, gdyż tych byłoby zbyt wielu, by można było ich pomieścić w jednym miejscu. W bieżącym roku przewidziano jednak więcej wydarzeń, w których będzie mógł uczestniczyć ogół społeczeństwa. I tak w piątek, o godz. 18.30 w kościołach Gniezna i okolic odbędą się nabożeństwa ekumeniczne, podczas których kazania głosić będą duchowni różnych wyznań. Wieczorem natomiast na Rynku odbędzie się wielki koncert muzyki religijnej, który w całości zostanie zarejestrowany przez TVP i wyemitowany w późniejszym terminie.

Historycznym wydarzeniem będzie też niewątpliwie “wzajemna modlitwa” chrześcijan, muzułmanów i żydów. Abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, podkreśla, że nie ma to być modlitwa wspólna, ale właśnie wzajemna. Przedstawiciele trzech wielkich religii, wyznających wiarę w tego samego Boga, będą modlić się bowiem wzajemnie o siebie, czyli chrześcijanie – o żydów i muzułmanów, muzułmanie – o żydów i chrześcijan, a żydzi – o chrześcijan i muzułmanów. Będzie to wydarzenie bez precedensu w dziejach Polski, a może nawet świata. Również i w tej modlitwie uczestniczyć będzie mógł ogół społeczeństwa. Odbędzie się bowiem w samym sercu miasta będącego symbolem polskości, dziejów naszego kraju i polskiego chrześcijaństwa.

Gniezno już od tygodnia żyje zbliżającym się Zjazdem. W mieście odbywają się liczne imprezy towarzyszące – mające tak chrześcijański, jak i świecki charakter. Trwają także bezpośrednie przygotowania techniczne do kongresu. Obok I Liceum Ogólnokształcącego, w którego auli odbywać się będzie spotkanie, wznosi się ogromny namiot (1200 metrów kwadratowych powierzchni!) mający służyć jako miejsce debat i paneli. Umieszczony w nim będzie także telebim, za pomocą którego nawet przebywając poza budynkiem uczestnicy kongresu będą mogli śledzić na bieżąco wystąpienia. W pobliżu stanie także mniejszy namiot (“zaledwie” 500 metrów kwadratowych) gastronomiczny. Przygotowania trwają także w centrum miasta, gdzie wznoszona jest estrada, na której ma się odbyć koncert i “wzajemna modlitwa”.

*****

Zjazd Gnieźnieński to ważna i jakże potrzebna inicjatywa. To nie jedno z wielu spotkań, do jakich dochodzi, lecz potężne narzędzie w rękach ludzi wierzących. Zdając sobie sprawę z jego wagi będziemy relacjonować jego przebieg na bieżąco.

VI Zjazd GnieźnieńskiTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050914025553649

No trackback comments for this entry.
Na kilka dni przed Zjazdem | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń