Mąż miał przed ślubem inną kobietę - czy małżeństwo jest ważne?

czw, 22 wrz 2005, 22:07:18

Autor: Gość serwisu

We wrześniu ubiegłego roku wyszłam za mąż, dwa miesiące po ślubie dowiedziałąm się, że mąż już przed ślubem znalazł sobie inną kobietę. Nie powiedziała mi o tym i doszło do zawarcia przez nas małżeństwa w kościele katolickim. W momencie kiedy się dowiedziałam mąż rzucił obrączką i powiedział, że chce się ze mną rozwieść. Nie pomogły wspólne rozmowy jak i rozmowy z rodzicami. Twierdził, że kocha tylko ją, a ze mną ożenił się bo już było wszystko przygotowane, było po prostu za późno.

Kiedy wiedziałam już o wszystkim "legalnie" do niej jeździł kilka razy w tygodniu, dzwonił, pisał, wysyłał prezenty. Trwa w tym związku nadal.

W tej chwili dostaliśmy rozwód cywilny, wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Dostaliśmy rozwód z orzeczeniem o winie obydwu stron. Mój mąż powołał świadków, którzy zeznawali przeciwko mnie ( opowiadali o sytuacjach, które nigdy nie miały miejsca). Wniosłam odwołąnie do sądu apelacyjnego. Czy jeśli sąd nie zmieni wyroku, czy będzie miało to wpływ na proces uniewaznienia małżeństwa w kościele??? No i czy w ogóle mam szanse na unieważnienie???

Wyrok Sądu Cywilnego nie ma wpływu na postępowanie o orzeczenie nieważności małżeństwa, gdyż są to dwa różne,  regulowane innymi przepisami procesie. Co do natomiast ewentualnego tytułu nieważności małżeństwa, to jeśli mężczyzna nie chciał zawrzeć małżeństwa z intencją trwania w nim do końca życia, jeśli negował obowiązek dochowania wierności małżeńskiej, zastrzegał sobie prawo do pożycia cielesnego z inną kobietą,  odrzucał nierozerwalność związku małżeńskiego, odrzucał osobę współmałżonki, negował jej uprawnienia w małżeństwie, a ponadto celowo i świadomie sfałszował znak zgody małżeńskiej, to można mówić tu o symulacji zgody małżeńskiej, która stanowi przesłankę nieważności małżeństwa.

Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050914100718415